23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Nabucco’ya ‘Kuzey Akım’ darbesi

Son Güncelleme: 10 KASIM 2011 - TSİ 11:18

Avrupa ülkelerini Rus doğalgazına bağımlılıktan kurtarmak için projelendirilen Nabucco, Moskova yönetiminin Kuzey Akım (Nord Stream) hattını önceki gün açmasıyla, bir darbe daha yedi.

Yapımı altı yıl süren Kuzey Akım gaz boru hattı, önceki gün hizmete açıldı. Nabucco’nun alternatifi olarak görülen bu boru hattı, Avrupa’nın en büyük enerji projesi olarak nitelendiriliyor. 1225 kilometrelik hattın yılda 50 milyar metreküp doğalgaz taşıması öngörülüyor.

Bu hat, Almanya açısından startejik bir öneme sahip. Almanya’nın, 2020-22 yıllarında en son nükleer santralını kapatma kararı almasından sonra, temiz enerji olarak adlandırılan doğalgaz, bu hatla Almanya üzerinden tüm Batı Avrupa ülkelerine taşınacak. Almanya’nın Rus gazına bağımlılığı yerine ortada milyarlarla Avro’luk bir pazarın bulunması nedeniyle “karşılıklı bağımlılık” değerlendirmesiyle öne çıkan Kuzey Akım’la Moskova yönetimi, Baltık ülkelerini de by-pass etmiş oldu. Kuzey Akım, Ankara ve Washington’ın desteklemekte olduğu ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya uzanması planlanan Nabucco’ya da büyük darbe vurdu.
Nabucco’nun Türkiye’den çıktıktan sonra terminal ülke Avusturya’ya kadar sırasıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan’dan geçecek boru hattının 2020 yılında 31 milyar metreküp doğalgaz taşıyacağı varsayılmıştı. Nabucco’nun, Kuzey Akım’ın taşıyacağı doğalgazdan yaklaşık 20 milyar metreküp daha az bir kapasiyete sahip olması ve daha proje aşamasında bulunması, hattın “ölü doğacağı” yorumlarını da güçlendirmiş oldu. Gaz tedariki Nabucco’nun en önemli sorunu olmuştu. Türkmenistan ve Kazakistan gazının Hazar Denizi altından geçerek Azerbaycan’a ulaşması ve Azeri gazıyla birleşerek, aynı Bakû-Tiflis-Ceyhan gibi Türkiye’ye ulaştırılması bekleniyordu.
CUMHURİYET