4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

seçim Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Komşuda Avro’nun kaderi oylanacak
Yunanistan’da yarın yapılacak olan erken genel seçimlerde halk, Avro’nun kaderi için sandık başına gidiyor. Tek başına ya da koalisyon hükümeti oluşması şimdilik imkânsız görülürken kaos endişesiyle Avro’dan kaçış sürüyor.

Irak'ta erken seçime gidilebilir
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak'taki siyasi liderlerin diyalogu reddetmesi halinde erken seçim isteyeceğini belirtti.

Kuraklık seçim kaybettirir mi?
ABD’nin başkanı Barack Obama, Amerikan halkını kasım ayında kendisini tekrar başkan seçmeye ikna etmeye çalışırken meteorolojiden umulmadık bir darbe yedi.

ABD'de başkanlık seçimleri Salı günü
Sandy kasırgasından dolayı ara verilen mitinglere yeniden başlandı. Başkanlık seçimleri öncesinde yapılan son anketlere göre; Sandy kasırgasındaki tutumu ile Obama önde gözükmesine rağmen, Cumhuriyet Partili Romney'nin de seçilme şansı oldukça yüksek.

Pakistan seçime gidiyor
Pakistan’da halk genel seçimler içinPazar günü sandık başına gidiyor. Ülkede ilk kez seçimle iş başına gelen bir hükümetin görev süresinin dolmasının ardından serbest seçim düzenleniyor.

İran halkı sandık başında
İran'da 9. dönem meclis seçimleri için oy verme işlemi başladı. Seçmen yaşının 18 olduğu ülkede kayıtlı 48 milyon 288 bin 799 seçmen, 3323 adaydan 290'ını meclise gönderecek.

Fransa'da Müslümanlara daha fazla baskı isteği
Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başkanlık kampanyasında Müslümanlara daha fazla baskı vaadleriyle oy toplamaya çalışıyor. Yeniden Fransa cumhurbaşkanlığına aday olan Nicolas Sarkozy, Bordeaux kentindeki seçim mitinginde yaptığı konuşmada "Müslüman göçmen sayısını düşürme" sözü verdi.

Putin’in zaferine AGİT gölgesi
Rusya’da Vladimir Putin’i dört yıl aradan sonra tekrar devlet başkanlığı koltuğuna oturtan seçimlerde AGİT hile yapıldığını açıkladı. Medvedev tutukluların davalarının soruşturulması emrini verdi

Avro bölgesinde kritik seçimler
Hafta sonunda Yunanistan'da erken genel seçim, Fransa'da da, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılıyor. Kıtayı etkisi altına alan ekonomik krizin merkez ülkelerinden Fransa ile çevre ülke Yunanistan'daki seçim, Avrupa'nın krizine yol haritası belirleyecek önemli bir dönemeç olacak gibi görünüyor.

Pazar günü seçimlerinde neler değişti?
Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin ümidini bağladığı “son dakika sürprizi” gerçekleşmedi ve Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande, cumhurbaşkanı seçildi. Katılım oranının yüzde 80.2 olarak belirlendiği seçimlerde Hollande oyların yüzde 51.9’uyla ipi göğüslerken Sarkozy yüzde 48.1’de kaldı.

Erivan ve Sırbistan’da sonuçlar tartışılıyor
Ermenistan’da pazar günü gerçekleştirilen parlamento seçimlerinde koalisyon ortağı partilerin oyların yüzde 80’ini alması uzmanların kafasını karıştırdı. Eski başkanlardan Levon Ter Petrosyan liderliğindeki Ermeni Ulusal Kongresi Bloku, seçimlerin adil geçmediği gerekçesiyle sonuçlara tepki gösterdi.

Komşu yine yeniden sandık başına gidiyor
Yunan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas’ın 3 gün süreyle siyasi parti liderleriyle yaptığı zirvelerde “Vatan tehlikede, anlaşın” şeklinde adeta yalvarması sonuç vermedi.

Mısır halkı sandık başında
Mübarek'in devrilmesinden 15 ay sonra gelen ve iki gün sürecek ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 50 milyon seçmen oy kullanacak. Dönüm noktası olarak görülen seçime katılımın yüksek olması bekleniyor.

Tayland durulmuyor
Tayland’da Başbakan Yingluck Shinawatra’nın siyasi krize son verebilmek için geçen ay parlamentonun alt kanadını feshedip 2 Şubat’ta erken seçime gitme kararı almasına karşın yeniden başlayan hükümet karşıtı gösterilerde dün ilk kez protestocular ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Bosna Hersek'te ufukta seçim var
Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, ülke geneline yayılan eylemlerin ardından tek seçeneğin ekim ayında yapılacak genel seçimleri erken bir tarihe almak olduğunu söyledi.