16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Pazar günü seçimlerinde neler değişti?

Son Güncelleme: 7 MAYIS 2012 - TSİ 10:09

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin ümidini bağladığı “son dakika sürprizi” gerçekleşmedi ve Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande, cumhurbaşkanı seçildi. Katılım oranının yüzde 80.2 olarak belirlendiği seçimlerde Hollande oyların yüzde 51.9’uyla ipi göğüslerken Sarkozy yüzde 48.1’de kaldı.
Hollande’ın seçilmesiyle birlikte hem ülke içinde hem de dışında politikaları ve kişiliği nedeniyle sıkça eleştirilen Sarkozy dönemi sona ererken Fransa dümenini sağdan sola kırdı.
Hollande’ın seçilmesinde Fransa için ortaya koyduğu vizyon ya da kişiliğinden çok, ülkede oluşan “Sarkozy karşıtlığı” belirleyici oldu. İlk turda yarışan adaylardan hiçbirinin ikinci turda Sarkozy’ye destek olmaması da “Sarkozy alerjisinin” siyasi yelpazenin tamamında hakim olduğunu net şekilde gösterdi. Fransız seçmenler arasında sıkça rastlanan, “Veba yerine kolera tercih edildi” söylemi de halkın “kötünün iyisini seçme mantığıyla” hareket ederek Sarkozy’yi devre dışı bırakmayı tercih ettiğini ortaya koydu.
-  İlk tura katılan adayların hiçbirinin ikinci turda mevcut cumhurbaşkanına destek vermemesi 1965’ten bu yana ilk kez yaşanıyor.
-  Fransa’da ik turda ilk kez bir cumhurbaşkanı rakibinden daha az oy aldı. 
-  Sarkozy, 1981’de François Mitterand’a karşı seçimleri kaybeden Valery Giscard d’Estaing’den bu yana ikinci kez seçilemeyen ilk cumhurbaşkanı oldu.
-  Hollande, 1995 yılında François Mitterand’ın ölmesinin ardından iktidara gelen ilk sosyalist cumhurbaşkanı oldu.
- Seçim yasaklarını Twitter’da delen Fransızlar Sarkozy’ye ‘camembert’ (peynir çeşidi), Hollande’a da ‘flanby’ (karamelli puding) lakaplarını takarak erken sonuçları özgürce tartıştılar.

Yunanistan Troyka'ya karşı
Ekonomik krizden etkilenerek zor günler yaşayan Yunanistan'da halk dün genel seçimler için sandık başına gitti. İki yıldır süren kemer sıkma politikaları yüzünden halk PASOK ve Yeni Demokrasi partilerini sandıkta cezalandırdı.
Ülkede 1974'ten bu yana ilk kez koalisyondan bahsediliyor. Yeni Demokrasi birinci, PASOK da ikinci parti olurken iki parti de AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan oluşan Troyka'nın kurtarma paketlerine karşılık talep ettiği kemer sıkma politikalarının azaltılmasını istiyor. 

Sarkisyan güven tazeledi
Ermenistan'da yaklaşık 2.3 milyon seçmen dün yeni meclisi belirlemek için sandık başına gitti. 131 koltuğun belirleneceği milletvekili seçimlerine halk büyük ilgi gösterdi. Seçimlerde sandık yoklamalarına göre Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti yüzde 43 oy oranıyla birinci sırayı alırken, bilek güreşçisi Gagik Tsarukyan'ın liderliğindeki ve "zenginlerin partisi" olarak görülen koalisyon ortağı Müreffeh Parti de yüzde 29 destek aldı. Ermenistan seçimlerine toplam 8 parti girerken, 18 partinin oluşturduğu Ermenistan Ulusal Kongresi de yüzde 6.5 oy topladı. Kongrenin liderliğini ise eski Cumhurbaşkanı Levon Ter Petrosyan yapıyor. Sandık başına gidenlerlerden, Karine Hovakimyan yeni hükümetten beklentilerini, "İstikrar, çocukları için iyi bir gelecek, yolsuzluğun sona ermesi ve komşularla iyi ilişkiler" olarak sıraladı. 

10 milyon seçmen sandık başında
İtalya'da dün iki gün sürecek kısmi yerel seçimlerin startı verildi. Yaklaşık 10 milyon seçmen, aralarında Cenova, Palermo ve Verona gibi 26 büyük vilayetin de olduğu 700'ü aşkın belediyede, yerel idarecilerini seçmek üzere sandık başına gidiyor. 
Seçimlerin, mali borç kriziyle mücadele eden teknokrat Mario Monti yönetimindeki İtalya'da nasıl bir siyasi tablo çıkaracağı merak konusu. Seçimlerin Nisan 2013'ye yapılacak genel seçimler için de genel bir tablo çıkarması bekleniyor. Kriz nedeniyle kasım ayında, iktidarını kaybetmek durumunda kalan Silvio Berlusconi yönetimindeki merkez sağ, kısmi yerel seçimlere giren 26 büyükşehrin 17'sini elinde tutuyor.

Sırbistan dün bir gün içinde cumhurbaşkanlığı, genel seçimler ve yerel seçimler için sandığa gitti. 
Sırbistan’ın geleceği açısından bir dönüm noktası olabilecek seçimlerde, iktidarı kaybetmesinden 12 yıl sonra Slobodan Miloseviç’in eski dostları büyük oy kazandı. Avrupa Birliği yanlısı duruşu, Kosova yönetimine karşı nispeten uzlaşmacı tutumu ile tanınan Cumhurbaşkanı Boris Tadiç, oylarının düşmesiyle 5 Nisan’da erken seçim kararı almıştı. Ancak bir zamanlar Miloseviç’e en yakın isimlerden olan Tomislav Nikoliç’in yükselişini engelleyemedi. 2008’de Miloseviç’in Sırp Radikal Partisi’nden ayrılan Nikoliç, Sırbistan Yenilikçi Partisi’ni (SNS) kurdu. Parti dün ilk sayıma göre yüzde 23.5 oy aldı. Tadiç’in partisi ise yüzde 24.7 oy alabildi. Sırbistan’ı zorlu bir koalisyon süreci beklerken cumhurbaşkanlığı seçimi de başa baş sonuçlandı. Tadiç yüzde 26.8, Nikoliç yüzde 25.6 oy aldı. İkinci tur 20 Mayıs’ta düzenlenecek.

Sabah / Milliyet