16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avro bölgesinde kritik seçimler

Son Güncelleme: 4 MAYIS 2012 - TSİ 17:16

Hafta sonunda Yunanistan'da erken genel seçim, Fransa'da da, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu yapılıyor. Kıtayı etkisi altına alan ekonomik krizin merkez ülkelerinden Fransa ile çevre ülke Yunanistan'daki seçim, Avrupa'nın krizine yol haritası belirleyecek önemli bir dönemeç olacak gibi görünüyor.
Seçim sonuçlarının hem birliğin ekonomik politikalarına hem de bu politikaları yöneten Almanya'ya nasıl yansıyacağı merakla bekleniyor.
Fransa ve Yunanistan'da hafta sonunda yapılacak seçimler kritik önemde.
Çünkü her iki ülkede de, sonuçlar, krize yaklaşım ile kemer sıkma önlemlerine karşı tepkinin politik arenaya yansıması olacak.
Üstelik sadece bu ülkeler için değil. Sonuçlar, özellikle avro bölgesinin geleceğini etkileyebilir.
2008 krizini Avrupa'ya taşıyan çevre ülke Yunanistan, ağır bir kemer sıkma programını yürürlüğe koydu.
Şu anda teknokrat bir idareye sahip olan Yunanistan'da kamuoyu yoklamalarına bakılırsa seçim sonrasında kurulacak yeni hükümet pek de tek başına olamayacak.
Yakında resesyona giren ülkelere katılması olasılığı yüksek olan Fransa 'da Almanya Başbakanı Angela Merkel'in desteklediği Nicolas Sarkozy'nin ikinci tur sonunda koltuğu bırakması halinde, "Merkozy" ortaklığından sonra "Merlande" ortaklığı olamayabileceği belirtiliyor. Çünkü Hollande, kampanya sürecinde, "Almanya, Avrupa'nın tamamı için tek başına karar veremeyecek" sözleriyle dikkat çekiyor.
Dolayısıyla bugüne kadar, merkez ülke ittifakı olarak nitelenebilecek Almanya-Fransa bloğunun çatırdaması ve bunun da avro bölgesine yansıması felaket senaryolarını beraberinde getiriyor.