4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Fransa'da Müslümanlara daha fazla baskı isteği

Son Güncelleme: 5 MART 2012 - TSİ 14:07

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başkanlık kampanyasında Müslümanlara daha fazla baskı vaadleriyle oy toplamaya çalışıyor.   Yeniden Fransa cumhurbaşkanlığına aday olan Nicolas Sarkozy, Bordeaux kentindeki seçim mitinginde yaptığı konuşmada "Müslüman göçmen sayısını düşürme" sözü verdi.
Yabancılara oy hakkı verilmesine de karşı çıkan Sarkozy, yabancılara yerel seçimlerde oy hakkı verilmesi halinde, ''belediye başkanlarının, göçmen grupların şantajlarına boyun eğme riskiyle karşılaşacakları'' iddiasında bulundu.
Bordeaux destekçilerine seslenen Sarkozy, kamu havuzlarında Müslüman kadınlar için ayrılan saatleri ve Müslümanlar için okullarda helal et uygulamasını kaldıracağını, göçmen sayısını azaltacağını söyledi. Fransız kültürünün korunması gerektiğini söyleyen Sarkozy, ülkede farklı dini gruplar için özel tavizler verilmesinin Fransa'nın köklü "katı laiklik" geleneğini ihlal ettiğini iddia etti.
HELAL TARTIŞMASI SÜRÜYOR
Öte yandan, Sol partilerin ırkçı söylemleri nedeniyle sıkça eleştirdiği Fransa İçişleri Bakanı Glaude Gueant son açıklamasıyla da tepki çekti.
Fransız bakan, yabancılara karşı oy hakkı tartışmalarında, "Onlara seçme ve seçilme hakkı verirsek, bize helal eti dayatırlar" dedi.
Yabancı göçmenlere ve Müslüman yönelik sert açıklamalarıyla tanınan Gueant'ın, yabancılara oy hakkına karşı çıkarken verdiği bu örnek, sol siyasetçileri yine çileden çıkarttı.
Gueant'ın, "Yabancılara yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verirsek, seçilmiş yabancılar okul kantinlerinde helal eti bize dayatır." şeklindeki açıklaması büyük tepkiyle karşılandı.
Sosyalist Parti'nin adayı Francois Hollande'ın seçim kampanyası direktörü Manuel Valls, yabancı düşmanlığıyla suçladığı Gueant'ın "siyasi gündemi çarpıttığını" söyledi.
Claude Gueant, daha önce de, "bütün medeniyetler aynı değere sahip değil" açıklamasıyla insan hakları derneklerinin tepkisine yol açmıştı.
Fransız solu, aşırı sağın oylarına göz diken Sarkozy'nin Gueant vasıtasıyla bu konuları bilerek gündeme getirdiği görüşünde.
Bu arada, Fransa'da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Nisan ve Mayıs aylarında düzenlenecek iki turlu seçimlerde şansının giderek azaldığını ortaya koydu.
Dünya Bülteni