17 Şaban 1445 | 27 Şubat 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hastalık  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Kötü beslenme hastalıklara davetiye çıkarıyor
Cenevre Üniversitesi Geriatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Jean Pierre Michel, “Kötü beslenme, obezite ile birlikte günümüzün en büyük sağlık sorunlarının başında geliyor. Sağlıklı beslenmeye önem veren ülkeler, sağlık harcamalarını neredeyse yarıya indiriyor” dedi

Baş dönmesi hastalık sebebi olabilir
Baş dönmesi, birçok hastalığın belirtileri arasında sayılsa da başlı başına hayatı etkileyen, verimli zaman geçirmeyi engelleyen ve önlem alınmadığı takdirde yatağa bağımlı hale getirebilecek şiddette bir hastalıktır.

Bazı insanlar neden daha fazla hastalanır?
ABD’de yayımlanan New York Times gazetesi bazı kişilerin neden daha kolay hasta olduğunu araştırdı. İşte bazı insanların daha kolay hasta olmasının nedenleri:

Çocuğunuz yılda kaç kez hastalanıyor?
İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mürşide Tuncel Başoğlu, yıl içinde çok sayıda tekrarlanan solunum yolu enfeksiyonu, zatürre ve orta kulak iltihabı hastalıklarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi

Sarımsak ye gripten korun
Mevsim değişikliği ile birlikte sıklıkta görülen soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmak için vücudun savunma sistemini arttırması gerektiği belirtiliyor.

Kış kuruları birçok hastalığı şifa!
Lif açısından zengin olan kuru meyveler, birçok faydasının yanında sindirim sisteminin de dostu. Uzmanlar, kuru meyvelerin birçok hastalığı şifa olduğunu vurgulayarak, özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez bir ara öğün alternatifi olduğunu da belirtti.

Kış mevsimi alerjiyi tetikliyor
Uzmanlar, özellikle kış aylarında polikliniklere başvuran çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğuna dikkat çekerek, bu aylarda hijyen, giyim ve beslenmeye çok dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Fitoterapi aktar tıbbı değil!
“Fitoterapi, ülkemizde sadece eczacılık fakültelerinde okutulan bir bilim dalı. Tıp doktorları ise eczacılarla yüksek lisans ve doktora seviyesinde bu eğitimi alabiliyor. Yani, fitoterapi eczacılık ve tıp disiplinlerinin bir arada çalıştığı bir bilim dalı ama aktar tıbbı değil.

Kanada'da 6 bin çocuk öldü!
Kanada tarihinin kara sayfalarından biri olan yatılı kilise okulları ile ilgili kurulan komisyon, raporunu tamamladı. Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu olarak bilinen kurulun Başkanı Hâkim Murray Sinclair, yatılı okullarda 6 bin çocuğun öldüğünü açıkladı.

Hastalığı internetten teşhis riskli
ABD'deki Harvard Tıp Okulu uzmanlarının yaptığı araştırma sonucunda, internet ve bazı mobil uygulamalardan hastalıklarını teşhis etmeye çalışan kişilerin çoğunun hataya düştüğü ileri sürüldü.

Hastalıkları internetten araştırmak yanıltabiliyor
İnternette birçok kirli bilgi dolaşıyor. İnsanlar kafalarına takılan birçok sorunun cevabını ise arama motoruna sorarak öğrenmeye çalışıyor. Uzmanlar ise zarar görebilecekleri uyarısını yapıyor.

Sonbahara hazırlıksız yakalanmayın!
Sıcak yaz aylarının ardından havaların aniden serinlemeye başlaması solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artırıyor.

Gözler gerçekten kalbin aynasıymış!
Diyabetten hipertansiyona, kalp rahatsızlıklarından beyin tümörüne, kanserden tiroide kadar pek çok hastalık, gözlerden teşhis edilebiliyor.

Türkiye'de 1 buçuk milyon sedef hastası var
Prof. Dr. Güzin Özarmağan, 26-30 Ekim "Dünya Sedef Hastalığı (Psöriasis) Farkındalık Haftası" dolayısıyla, sedef hastalığı hakkında açıklamalarda bulundu.

Cep telefonuyla gelen hastalıklar
Cep telefonları, akıllı telefonlara dönüşmesinin ardından kullanıcıların hayatında giderek daha fazla yer kaplıyor. Ancak bir tür bağımlılık halini alan cep telefonları, türlü hastalık risklerini de beraberinde getiriyor.