26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kış mevsimi alerjiyi tetikliyor

Son Güncelleme: 31 ARALIK 2014 - TSİ 15:47

Uzmanlar, özellikle kış aylarında polikliniklere başvuran çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğuna dikkat çekerek, bu aylarda hijyen, giyim ve beslenmeye çok dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulunuyor.

Özellikle alerji, bronşit ve astım problemi olan çocuklarda kış mevsiminde artış görüldüğünü belirten Tatvan Can Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doktor Mahmut Taşdemir, yüksek ateş, öksürük, kusma, hırıltı ve hışıltı şikayetleriyle hastaneye başvuran hastaların, hastalık dönemlerinde ciddi beslenme problemleri yaşadıklarını söyledi.

Okul çağındaki çocuklarda salgın hastalıklar çok

Her zaman genel hijyen kurallarına uyulması gerektiğini belirten Doktor Taşdemir, şöyle konuştu: “Hastalıklar, öncelikle solunum ve damlacık yoluyla bulaştığı için öksürük veya hapşırma sırasında mendil kullanma ve el temizliğine dikkat edilmeli. Kapalı ve karabalık ortamlarda uzun süre kalınmamalı. Kış aylarında bize gelen çocukların yüzde 80’inde üst solunum yolu enfeksiyonları oluştuğu görülüyor. Ayrıca hastalar, hastalık dönemlerinde ciddi beslenme problemleri yaşıyorlar. Büyük çocuklar, bol sıvı ve sebze ile meyve ağırlıklı beslenmeli. Balın öksürük üzerinde olumlu yönde etkisi olduğu artık bilimsel olarak ispatlandığı için, 2 yaşından büyük ve bala karşı alerjisi olmayan çocuklara tavsiye ediyoruz. ”Kış aylarında ıslak saçla dışarı çıkılmaması gerektiğini kaydeden Taşdemir “Soğuk havalarda dışarı çıkıldığında korunaklı giyinmeye çok dikkat etmek gerekiyor. Soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı. Özellikle kreş ve okul çağındaki çocuklarda salgın hastalıkların çok görüldüğü ve kronik bronşit ile astım hastalıklarının sıklaştığı dikkat çekmektedir” dedi.

Millî Gazete