26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Gözler gerçekten kalbin aynasıymış!

Son Güncelleme: 12 EKİM 2015 - TSİ 10:28

Diyabetten hipertansiyona, kalp rahatsızlıklarından beyin tümörüne, kanserden tiroide kadar pek çok hastalık, gözlerden teşhis edilebiliyor.

Sadece göz hastalıkları uzmanlarının göz içindeki damarların basınçtan dolayı uğradığı şekil değişikliklerini belirleyebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, "En fazla beş dakikanızı alacak rutin bir göz muayenesi sadece göz sağlığınızı korumakla kalmaz, hayatınızı da kurtarabilir" dedi.

Prof. Dr. Doğan'ın verdiği bilgilere göre;

Beyin ve göz tümörleri, göz bebeğinde şekil bozukluklarına, göz kapağında düşmelere, aniden oluşan ağrılı görme kaybına, göz ve çevresinde ağrıya neden olabilir. Kanserin habercisi olabilecek beyin tümörü, hastada henüz bu şikâyetlerin hiçbiri yokken dahi göz doktoru tarafından teşhis edilebilir.
Karaciğer hastalarında da ilk belirtiler gözde ortaya çıkar. Gözün dış tarafındaki şeffaf kısmında ancak göz doktorunun anlayabileceği sarı bir halka ve birikimler oluşur.

Kimi zaman kolesterolü yüksek olan kişilerin göz kapaklarında oluşan sarı birikimler de dışarıdan da görülecek duruma gelir. Gözün üst ve alt kapağında sarı plakalar, hatta çıkıntılar oluşabilir.

Kalp hastalığının ilk belirtisi gözlerdeki sabah şişkinliği olabilir. Uykudayken baş kalp hizasına gelir ve ödem en fazla göz kapaklarında birikir. Bu tip hastalıklarda kişi sabahları gözleri şiş olarak uyanır. Bu tip şikâyetler kişide gizli kalp hastalığının habercisi olabilir.

Sabah