26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Hastalığı internetten teşhis riskli

Son Güncelleme: 27 TEMMUZ 2015 - TSİ 11:13

ABD'deki Harvard Tıp Okulu uzmanlarının yaptığı araştırma sonucunda, internet ve bazı mobil uygulamalardan hastalıklarını teşhis etmeye çalışan kişilerin çoğunun hataya düştüğü ileri sürüldü.

Uzmanlar, bu nedenle kişilerin doktora gitmeyi ertelediğini ve tedavinin gecikerek sağlık durumlarının ciddileşebileceği uyarısında bulundu. 23 online ve mobil uygulamanın incelendiği araştırmada, uygulamaların çok kısa bir sürede doğru teşhis yapabildiği, ancak hastaları doktora gitmek yerine daha çok kendi kendilerini iyileştirme yöntemlerine yönlendirdiği belirtildi.

Uygulamayla birlikte hastalıklarını teşhis etmeye çalışan hastalardan yaklaşık 5'te 1'inin durumlarının ciddiyeti konusunda gerçek bir bilgiye sahip olamadıkları da araştırmadan çıkan sonuçlar arasında yer aldı. Araştırma ekibinden Doktor Ateev Mehrotra, "Uygulamaların, insanların ihtiyacı olmadığı zaman sağlık bakımına ihtiyacı olduğu veya gerçekten hayati bir tehlikede olduğu zaman doktora gitmemelerinin söylemesi risk oluşturuyor" diye konuştu.

Milliyet