10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Eti kasapta, kılı fırında
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın domuzu kasaplık et statüsüne almasının ardından domuz ürünlerinin kullanım alanı oldukça genişledi.

Üretici buğdayda prim hariç 665-680 lira fiyat bekliyor
Mayıs sonunda hasadın başlamasıyla buğday fiyatlarında kısmen düşüş yaşanınca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Toprak mahsulleri Ofisi’ni (TMO) devreye sokma kararı aldı.

Tarlalar güneş enerjisiyle sulanacak
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nce Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak ''mobil pil'' üretildi.

Ekmekteki tuz oranı düşüyor renk değişiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin standardını belirleyen tebliği 1 Temmuz’da uygulanmaya başlanacak.

‘Bu yıl kurban ithalatı yok’
Et ve Balık Kurumu (EBK) Genel Müdürü Bekir Ulubaş, bu yıl yeteri kadar kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvan olduğu için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın EBK’yı kurbanlık ithalatı için görevlendirmediğini bildirdi.

Kurban fiyatları belli oldu!
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, bu yıl Kurban Bayramı için ithalat yapılmayacağını açıklamasının ardından kurban fiyatları belli oldu

'Hayvancılık Müdahale Kurumu şart'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, hayvancılıkta müdahale kurumu kurulmasının istikrar için şart olduğunu belirtti.

Baharatlar artık açıkta satılmayacak
Baharatlar dökme olarak, açıkta satılmayacak. Karışımlar dahil tüm baharatlara nişasta katılması da yasaklanacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı "Baharat Tebliğ" taslağını görüşe açtı

Gıda takviyesini ilaç gibi satanlara ceza
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda takviyesi üretim izni aldıkları halde hastalıkları iyileştirici özelliği olduğu iddiasıyla ürün satışı yapan 120 televizyon programıyla 638 internet sitesini yetkili kurullara şikâyet etti.

Okul kantinlerine sıkı takip
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda üretim, satış ve tüketim noktalarına yönelik denetimleri kapsamında son bir ayda 3 bin 340 okul kantini denetledi.

3'üncü zeytin gen bankası İzmir'de kuruluyor
Dünyada sadece İspanya ve Fas'ta olan zeytin koleksiyonun bir benzeri de İzmir'de kurulacak. Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün Kemalpaşa'daki araştırma sahasında 25 hektar alanda kurulacak zeytin koleksiyonu, dünyanın bütün zeytin çeşitlerinin birarada bulunduğu dünya gen bankası niteliğini taşıyacak.

Et ürünlerinde yeni dönem
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın hazırladığı "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Döner, pastırma, sucuk, köfte, kavurma, jambon ve diğer et ürünlerinin standartlarının belirlendiği tebliğ 3 ay sonra yürürlüğe girecek.

5 liraya sucuk devri bitiyor
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca etle et ürünlerindeki taklit ve tağşiş olaylarını önlemek amacıyla hazırlanan "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yoğurda jelatin, peynire nişasta katmışlar
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 25 işletmenin ürettiği 37 süt ürünündeki hileleri internet sitesinde açıkladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hileli üretim yapan 25 şirketi daha teşhir etti. Halkın sağlığıyla oynayan firmalara yönelik denetimleri artıran Bakanlık, gıda işletmeleriyle bunların ürettiği 37 süt ve süt ürününde taklit ve karıştırma yapıldığını belirledi, ürünlerin parti ve seri numaralarını açıkladı.

Et ve sütte teşhir cezası ne kadar caydırıcı?
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yapanları teşhir ediyor. Bugüne kadar ağırlıklı olarak bal, et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri üreten 50'ye yakın firma teşhir edildi. Bu firmalar arasında çok bilinen markalar da var.