26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

3'üncü zeytin gen bankası İzmir'de kuruluyor

Son Güncelleme: 8 KASIM 2012 - TSİ 11:01

Dünyada sadece İspanya ve Fas'ta olan zeytin koleksiyonun bir benzeri de İzmir'de  kurulacak. Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü'nün Kemalpaşa'daki araştırma sahasında 25 hektar alanda kurulacak zeytin koleksiyonu, dünyanın bütün zeytin çeşitlerinin birarada bulunduğu dünya gen bankası niteliğini taşıyacak.
Bu proje dünya ikinciliği hedefi olan Türkiye'nin zeytinde ıslah ve genetik çalışmalarına, yeni çeşitler geliştirmesine de önemli katkılar sağlayacak. 89 zeytin çeşidinin bulunduğu Ulusal Gen Bankası'nın yanında kurulacak Uluslararası Zeytin Gen Bankası Projesi 9 Ekim 2012'de start aldı.
Ocak-Şubat aylarında Uluslararası Zeytin Konseyi'ne üye ülkeler, zeytin fidelerini göndermeye başlayacak. Dünya 3'üncü Zeytin Koleksiyonu'nun kurulması ile ilgili Uluslararası Zeytin Konseyi (UZK) tarafından yayınlanan hibe çağrısına başvuran Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, 21-25 Kasım 2011 tarihlerinde Madrid'de yapılan toplantıda Mısır, Ürdün, İran ve Suriye'yi geride bırakarak bu projeyi gerçekleştirmeye hak kazandı. UZK ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu tarafından imzalanan anlaşma metni ile 9 Ekim 2012 tarihinde yürürlüğe giren proje 3 yıl sürecek. Kemalpaşa Araştırma Sahası'nda kurulacak olan koleksiyon, zeytin gen kaynaklarını gelecek nesiller için koruma altına almayı ve bilim dünyasına araştırma materyali sağlamayı amaçlıyor. Proje, kurulacağı ülkeye "uluslararası" bir merkez konumu kazandıracak olması yönünden önem taşıyor.