26 Zilka'de 1443 | 25 Haziran 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Okul kantinlerine sıkı takip

Son Güncelleme: 6 KASIM 2012 - TSİ 11:31

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda üretim, satış ve tüketim noktalarına yönelik denetimleri kapsamında son bir ayda 3 bin 340 okul kantini denetledi.
Bu denetimlerde 34 kantin kayıtlarınıyaptırmadığı, biri ise son tüketim tarihi geçmiş gıda maddesi bulundurduğu için idari para cezasıyla cezalandırıldı. Okul kantinleri dışında yaz okulları, kamp kantin ve yemekhaneleri ile okul çevresinde gıda satışı yapan veya toplu tüketime sunan iş yerlerine yönelik denetimler ise sürüyor. 
Öte yandan Bakanlıkça, bu yılın dokuz ayında 280 bin 256 gıda denetimi gerçekleştirilirken, 11 bin 587 idari para cezası kesildi, 239 iş yeri hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bu yıl kesilen para cezası toplamı ise 40 milyon lirayı buldu. 
Taklit ve tağşiş yapılan ürün internet sitesinde açıklanıyor 

Tüketiciye güvenilir gıda arzını sağlamak amacıyla tarladan sofraya ''Gıda Güvenirliği'' için risk esaslı resmi kontrollerini sürdüren Bakanlık, yürütülen rutin denetim ve kontrollerine ek olarak ''yıllık gıda kontrol planları'' hazırladı. Bu kapsamda, üretim miktarları, halkın tüketim alışkanlıkları, ihbar ve şikayetler dikkate alındı.