16 Cemaziyelevvel 1445 | 30 Kasım 2023 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

kar Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İstanbul’un çevresi kar
Bursa, Uludağ’da önceki gece başlayan mevsimin ilk kar yağışı aralıklarla sabaha kadar sürdü. Kar kalınlığının 10 santimetreye ulaştığı oteller bölgesinde yağışın yarın akşama kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Doğu'ya kar geldi
Trakya'dan sonra Erzurum ve Ardahan'a da yılın ilk karı düştü. Meteoroloji yetkilileri yağışı Karadeniz üzerinden gelen İzlanda alçak basınç sisteminin etkisine bağladı.

Soğuk ve yağışlı hava geliyor
Türkiye, Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Hava sıcaklığı, bugünden itibaren kuzey kesimlerde 3 ila 5, yarın ve cumartesi günü de ülke genelinde 4 ila 6 derece azalacak.

Rüzgâr ve kar dondurdu
Türkiye genelinde etkisini sürdüren soğuk ve yağışlı hava dün kuzey kesimlerde kendini şiddetli rüzgar, özellikle iç ve doğu bölgelerde ise yağmur ve kar olarak gösterdi.

Haftasonu kar yağışı bekleniyor
Cuma gecesinden itibaren tüm yurt, soğuk havanın etkisi altına girecek. Marmara ve Trakya'da hafta sonu kar bekleniyor. İstanbul'da sıcaklık 4 dereceye düşecek. Ülkenin iç ve doğu kesimlerinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis görülmesi bekleniyor.

Balkanlar'dan kar geliyor
Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havanın iç ve doğu kesimlerde karla karışık yağmur ve kar yağışına dönüşmesi bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, yurdun güney ve batı kesimleri halen Orta Akdeniz'den gelen yağışlı sistemin etkisi altında bulunuyor.

Kar etkisini artırıyor
Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor, kar yağışı etkisini artırıyor. Yurdun bir bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle başkent Ankara başta olmak üzere Karabük'te 106, Zonguldak'ta 25, Tokat'ta 4, Siirt'te 52, Bursa'da ise 40 köy yolu ulaşıma kapandı. Vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarını isteyen yetkililer, buzlanmanın gelecek hafta sonuna kadar devam edeceğini kaydettiler.

Karlı ve Buzlu Yollarda Bunlara Dikkat!
Karlı ve buzlu yollarda yürürken bunlara mutlaka dikkat edin! Buzlu yolda ve kaldırımda kayarak düşmeler, ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden oluyor.

İstanbul'da kar yağdı hayat durdu
İstanbul’da beklenen kar yağışı dün öğleden sonra başladı ve İstanbul trafiği saat 16.00’dan sonra neredeyse kentin her yerinde durma noktasına geldi. Türkiye’nin büyük bölümü, soğuk hava ve yoğun kar yağışı ile buz kesti. Tipi nedeniyle çatılar uçtu, binlerce köy yolu ulaşıma kapandı. Yollarda mahsur kalan yüzlerce yolcu zorlukla kurtarıldı. Yurdun bir çok yerinde eğitime bugün de ara verildi

Kış şartları ülke genelinde etkili oluyor
Türkiye’nin büyük bölümü, soğuk hava ve yoğun kar yağışı ile buz kesti. Tipi nedeniyle çatılar uçtu, binlerce köy yolu ulaşıma kapandı. Yollarda mahsur kalan yüzlerce yolcu zorlukla kurtarıldı. Bazı il, ilçe ve köylerde eğitime kar tatili arası verildi. Kuzey ve doğu bölgelerinde hayatı felç eden kar yağışından Akdeniz Bölgesi bile nasibini aldı.

İstanbul'da bin 107 kar kazası
İstanbul’u etkisi altına alan soğuk hava ve kar yağışı, vatandaşlara zor anlar yaşattı. İstanbul’da 1107 trafik kazası tespit edildi.

Dikkat! yine kar geliyor...
Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece Trakya'da başlayacak kar yağışının gün içinde iç kesimlere doğru ama etkisini artırarak ilerlemesi bekleniyor.

Uçak seferleri iptal edildi
Yoğun kar yağışı nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edildi. Bazı seferlerde ise gecikmeler yaşanıyor. Türkiye’yi etkisine alan kar, bu gece yarısı başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda Devlet Hava Meydanı İşletmesi (DHMİ) ekipleri tarafından gece ve gündüz pistte buzlanma tehlikesine karşı tedbir alıp Atatürk Havalimanı Apronu’nda tuzlama yaptı.

Kar nedeniyle 1 gün idari tatil
İstanbul'da kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ve hamileler bugün idari izinli sayılacak. İstanbul Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İstanbul ulaşımında kar zorluğu
İstanbul'da etkili olan kar yağışı Anadolu ve Avrupa yakasında etkisini sürdürüyor. Ancak akşam saatlerinden itibaren etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle bazı bölgelerinde trafikte yoğunluk oluştu. Kar yağışının soğuk hava ile birleşmesiyle kayganlaşan yollarda birçok sürücü zor anlar yaşadı.