11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Kar etkisini artırıyor

Son Güncelleme: 16 OCAK 2012 - TSİ 10:06

Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor, kar yağışı etkisini artırıyor.
 
Tüm yurdu etkisi altına alan yoğun kar yağışı ulaşımı ve eğitimi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yurdun bir bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle başkent Ankara başta olmak üzere Karabük'te 106, Zonguldak'ta 25, Tokat'ta 4, Siirt'te 52, Bursa'da ise 40 köy yolu ulaşıma kapandı.
Batı kesimlerde sıcaklık düşerken, Doğu Anadolu Bölgesi’nde gece en düşük hava sıcaklığı eksi 8 dereceyle Ardahan’da ölçüldü. Diğer illerde en düşük hava sıcaklığı Kars’ta eksi 7, Erzurum’da eksi 5, Ağrı’da eksi 3, Iğdır’da eksi 2, Erzincan’da 0 derece oldu. Kırşehir, Yozgat, Sivas, Kayseri, Tokat ve Amasya’da da bugün kuvvetli kar yağışı bekleniyor. Vatandaşlar dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıldı.
Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, belediye ekipleri kent trafiğinin aksamaması için karlanma ve buzlanmaya karşı her türlü önlemi alıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre kar yağışının saat 01.00'e kadar devam etmesi, hava sıcaklığının da eksi 5 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.
Hava sıcaklığının eksilere düşmesi nedeniyle buzlanmanın gelecek hafta sonuna kadar devam edeceğini belirten yetkililer, sürücüleri kış koşullarına uygun olmayan araçlarla trafiğe çıkmamaları konusunda uyardılar.
Vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmalarını isteyen yetkililer, buzlanmanın gelecek hafta sonuna kadar devam edeceğini kaydettiler.
Kişisel önlemlere de dikkati çeken yetkililer, Büyükşehir Belediyesinin kar ve buzla mücadele araçlarının kentin 55 farklı noktasında çalışmalarını sürdüğünü de bildirdiler.

KAR TATİLİ
Kırşehir’in Çiçekdağı ve Mahmutlu ilçeleri ile Kütahya il genelinde yoğun kar yağışı, tipi ve aşırı don sebebiyle eğitime 1 gün ara verildi. Uşak merkez, Banaz, Sivaslı ve Karahallı ilçelerinde de okullar bir gün tatil edildi. Ordu’da gün boyu etkili olan kar yağışı nedeniyle Mesudiye’nin merkez ve köylerinde, Akkuş’un belde ve köylerinde, Kumru’nun sadece köylerinde eğitime 2 gün ara verildi.

ZONGULDAK
Alınan bilgiye göre, kar yağışının yaşamı olumsuz etkilediği Zonguldak'ta merkeze bağlı 25 köy yolu ulaşıma kapandı. İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü ekipleri, iş makineleriyle yol açma çalışmalarını sürdürüyor.
Alaplı ilçesinde, gece saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle araçlar güçlükle ilerleyebildi. Tepeköy mevkisini zincirsiz çıkmaya çalışan araçların sürücülerine, çevredeki vatandaşlar yardım etti. Bazı sürücüler ise zincir taktıktan sonra yola devam etti.
Kar kalınlığının ilçe merkezinde 10, yüksek kesimlerde ise 20 santimetreye ulaştığı bildirildi.

BURSA
Bursa İl Özel İdaresi Tarım ve Köyişleri Daire Başkanı İsmail Aksoy, özellikle İnegöl taraflarında bulunan yüksek kesimdeki köylere ulaşımın güçlükle yapıldığını kaydederek, ''Mezitler mevkisinin üst bölümlerindeki köylerde sıkıntılar yaşanıyor. İl genelinde ise 40'a yakın köyün ulaşımında sorun var. Dün akşamdan bu yana 20 ekibimiz hiç durmadan çalışıyor'' dedi.
Ulaşımın güçlükle sağlandığı köylerde hasta veya acil durum sıkıntısı bulunmadığını ifade eden Aksoy, kar yağışının durmasıyla köy yollarının akşam saatlerinde açılabileceğini bildirdi.
Öte yandan Bursa-Harmancık karayolu Meyran Dağı mevkisinde kar yağışı nedeniyle trafik akışı zaman zaman durma noktasına geldi. Çok sayıda araç buzlanma nedeniyle kayarken yolda uzun araç kuyrukları oluştu. Uludağ Meteoroloji İstasyonundan alınan bilgiye göre ise Uludağ'da hafta sonunda etkili olan yağışla birlikte kar kalınlığı 175 santimetre olarak ölçüldü.

KARABÜK
Karabük'te kar yağışı nedeniyle, merkeze bağlı 19, Eskipazar'da 31, Eflani'de 14, Ovacık'ta 27, Yenice'de 7 ve Safranbolu'da 8 olmak üzere toplam 106 köy yolu ulaşıma kapandı.
İl Özel İdaresine bağlı ekiplerin, kapanan köy yollarının açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü bildirildi.

SİİRT
Siirt İl Genel Sekreteri Mahmut Kurtuluş, akşamdan bu yana devam eden kar yağışı nedeniyle Şirvan ve Pervari'ye bağlı toplam 52 köy yolunun ulaşıma kapandığını söyledi.
Köy yollarının ulaşıma açılması için İl Genel Sekreterliği tarafından oluşturulan 6 ayrı ekibin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Kurtuluş, ''Son bir hafta içerisinde etkili olan kar yağışı özellikle köy ve bağlı mezra yollarının ulaşıma kapanmasına neden oluyor'' dedi.

TOKAT
Tokat'ta kent merkezi ve ilçelerinde etkili olan kar yağışı, özellikle Tokat-Sivas karayolu Kızıliniş ve Çamlıbel mevkilerinde ulaşımı olumsuz yönde etkiliyor. Karayolları ekipleri, yolun açık kalması için kar küreme çalışmalarını sürdürüyor. Trafik ekipleri ise zincirsiz araçların Sivas yönüne gitmesine izin vermiyor. Yolda kalan bazı tır ve kamyonlar nedeniyle bölgede uzun araç kuyruğunun oluştuğu görüldü. Bazı araç sürücüleri ise polis ekiplerinin uyarısı sonrası zincir taktı.
Bu arada, 4 köy yolunun ulaşıma kapandığı, İl Özel İdaresi ekiplerinin yol açma çalışmalarının sürdürdüğü belirtilirken, kentte yüksek kesimlerde kar kalınlığının 15 santimetreye ulaştığı öğrenildi.

ÇORUM
Çorum'da İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkeze bağlı köyler dahil olmak üzere 220 köyde karla mücadele çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.
Karla mücadele çalışmalarının 27 greyder, 4 kar bıçaklı kamyon ve 3 kepçeyle sürdürüldüğünü belirten yetkililer, vatandaşların 24 saat boyunca karla mücadele çalışmaları için Çorum İl Özel İdaresine ulaşabileceklerini belirttiler.
Meteoroloji müdürlüğü yetkilileri ise dün gece itibarıyla etkisini arttıran kar yağışının Çarşamba gününe kadar aralıklarla devam etmesinin beklendiğini, kar kalınlığının 4 santimetre, hava sıcaklığının ise 0 derecede olduğunu kaydetti.

UŞAK
Uşak'ta, kent merkezi ve ilçelerinde sabahın erken saatlerinde başlayan kar yağışı sürüyor.
Kar yağışının ulaşımda aksamaya neden olmaması için İzmir-Ankara karayolu kent geçişi ile Uşak-Denizli karayolunda, Karayolları 25. Şube Şefliğine ait ekipler kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor.

ERZURUM
Erzurum'da Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerinde, rüzgar ve tipi yaşamı olumsuz etkiliyor.
Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, güneybatıdan esen ve saatteki hızı 30 kilometreyi bulan rüzgar, 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan Palandöken ve Konaklı kayak merkezlerindeki kayakseverleri olumsuz etkiledi. Kayakseverler, rüzgar nedeniyle kaymakta güçlük çekti.
Öte yandan, sis ve tipi nedeniyle görüş mesafesinin 100 metrenin altına düştüğü Erzurum-Çat karayolunda sürücülerin zor anlar yaşadığı gözlendi.
Yetkililer, rüzgar ve tipinin Pazartesi gününe kadar etkili olacağını bildirdi.

SAKARYA
Sakarya'da kar yağışı nedeniyle kapanan 59 köy yolundan 53'ü ulaşıma açıldı. İl Özel İdaresi ekipleri, dün sabah saatlerinde başlayan ve gece saatlerine kadar etkili olan kar yağışında ulaşıma kapanan 59 köy yolunda çalışma başlattı. Çalışmalarda, 53 köy yolunda yeniden ulaşım sağlandı.
Ulaşıma kapalı olan Akyazı'nın Yörükyeri, Hendek'in Kadifekale ve Güney, Kocaali'nin Süngüt ve Kızılüzüm ile Geyve'nin Kamışlı köyü yollarının da ulaşıma açılması için çalışmalar sürdürülüyor.
Öte yandan, yağış sonrası oluşan buzlanma nedeniyle il genelinde yaralamalı ve maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi.
Adapazarı ilçesinde Sabahattin Zaim Bulvarı'nda buzlanma nedeniyle 6 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında, yolda daha önce meydana gelen bir kazaya müdahale eden iki trafik polisi ve 1 araç sürücüsü hafif yaralandı.
Hastaneye kaldırılan trafik polisleri ayakta yapılan tedavinin ardından taburcu edilirken tedavi altına alınan sürücünün sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
Dünya Bülteni