10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

AB Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Yunanistan'da hayat duracak
AB Ülkeleri Maliye Bakanları (ECOFIN) toplantısı öncesinde, varılan anlaşma gereği hükümetin hazırladığı 6 milyarlık euro'luk yeni önlemler içeren çok boyutlu yasa tasarısı parlamentoda görüşülürken, Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu çarşamba ve perşembe günü tüm kamu ve özel sektör çalışanları ülke genelinde 48 saatlik grev yapacak.

Genç işsizler küresel bir sorun
Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yayınladığı raporunda, dünya genelinde 75 milyon gencin işsiz olduğu belirtildi. Raporda, son dönemlerde ciddi bir ekonomik kriz tehdidiyle karşı karşıya olan Avrupa Birliği'nde, artan işsizlik sorunundan en çok etkilenenlerin başında genç nüfusun geldiği ifade edildi.

AB liderlerinin kriz için 5 maddelik strateji planı
AB zirvesinin ardından toplanan euro bölgesi liderleri, Avrupa'daki borç kriziyle kapsamlı mücadele için 5 maddelik kapsamlı strateji üzerinde uzlaştı.

AB tahminlerini düşürdü
AB Komisyonu, Avro Bölgesi için gelecek yıl büyüme tahminini düşürdü. AB Komisyonu yaptığı açıklamada, Avro Bölgesi'nin gelecek yıl büyüme tahminini yüzde 1,8'den yüzde 0,5'e çekti, 2013 yılı için ise 1,3 olarak öngördü.

Euro Bölgesi'nde büyük endişe
AB, 17 üyeli Euro Bölgesi’nin gelecek yıl derin ve uzun süreli bir resesyona girebileceği uyarısında bulundu. 2012'de büyüme beklentisi ise sıfırın altında.

Avrupa borcuna borç katıyor
Yunanistan ve Portekiz’in ardından AB’nin büyük ülkelerinde de borçlanma faizleri zirve yaptı. Türkiye 10 yıllık Eurobond faizinde yüzde 5.3’le borçlanırken, İtalya ve İspanya yüzde 7’leri konuşuyor

Kritik AB zirvesi için geri sayım başladı
Yarın başlayacak ve Cuma günü son rötüşları yapılacak kritik Avrupa Birliği Zirvesi’ne sayılı saatler kala sinirler giderek geriliyor. Euro Bölgesi 15 ülkenin kredi notunun düşürülebileceği haberinin hemen ardından toplanacak zirvede ana gündem maddesi yeni Avrupa Anlaşması.

AB, petrol ambargosunu geciktirmek istiyor
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran'a petrol ambargosu uygulamasını geciktirmeyi değerlendiriyor. AB diplomatları, AB'ye üye bazı ülkelerin borç içindeki ekonomilerini korumak adına ambargonun geciktirilmesi için çaba göstermesi nedeniyle birliğin İran'dan ham petrol ithalatına ambargo koymasının birkaç ayı alabileceğine işaret ettiler.

Asya ekonomileri, petrol yaptırımına karşı temkinli
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ikinci büyük petrol üreticisi İran, en fazla Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve İtalya'ya petrol ihraç ediyor. İran petrolünün önemli alıcıları arasında Türkiye, Güney Afrika ve Sri Lanka'da bulunuyor.

Slovakya, atom reaktörü sayısını artırıyor
Avrupa Birliği tarafından başlatılan atom reaktörlerinin güvenlik kontrol incelemesinden geçmeyi başaran Slovakya'nın ülkede 4 olan atom reaktörü sayısını önümüzdeki günlerde 6'ya çıkaracağı açıklandı.

Türkiye için yaptırım kararları bağlayıcı değil
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin İran'a yönelik petrol ithalatı yaptırımı ile ilgili olarak "Bizim için bağlayıcı olan Birleşmiş Milletler (BM) kararıdır." dedi. Taner Yıldız, Tüpraş ve diğer birimlerin İran'dan petrol ithal etmeye devam ettiğini de bildirdi.

AB'nin yaptırımı 6 ay sonra
Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, İran petrolüne ambargo konulmasıyla ilgili çalışmanın ayrıntılarını hazırlıyor. AB'li diplomatlar, 27 üyeli birliğin İran'dan petrokimya ürünleri ve ham petrol ithalatının yasaklanmasının aşamalı olarak uygulanması için çalıştığını söylediler.

'Petrol ambargosu AB için intihar olur'
İran, "Avrupa Birliğinin (AB) İran petrolüne ambargo koymasının AB için ekonomik intihar olacağını" bildirdi.

Hırvatistan AB'yi seçti
Hırvatistan'da, ülkenin AB üyeliği için düzenlenen referandumun gayri resmi sonuçları açıklandı. Hırvatistan Seçim Kurulu'nun (DIP) Başkanı Branko Hrvatin düzenlediği basın toplantısında, saat 22.00'ye kadar oyların yaklaşık yüzde 99'unun sayıldığını belirtti.

AB'den İran'a yaptırım kararları
Arupa Birliği dışişleri bakanları nükleer programı sebebiyle İran'a petrol ambargosu uygulanması konusunda anlaştı. Karar, İran'la yeni petrol anlaşmalarının yapılmasını yasaklarken, eski anlaşmaların Temmuz ayına kadar yürürlükte kalmasına izin veriyor.