11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Genç işsizler küresel bir sorun

Son Güncelleme: 21 EKİM 2011 - TSİ 09:26

Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) yayınladığı raporunda, dünya genelinde 75 milyon gencin işsiz olduğu belirtildi. Raporda, son dönemlerde ciddi bir ekonomik kriz tehdidiyle karşı karşıya olan  Avrupa Birliği'nde, artan işsizlik sorunundan en çok etkilenenlerin başında genç nüfusun geldiği ifade edildi.

İşsizlik sorununun, sayıları artan işsiz gençlerin siyasi iktidarlara tepkilerini arttırabileceği ve Avrupa'nın birçok yerine yayılan eylemlerin de çoğalabileceği uyarısı yapıldı. ILO, genç işsizlik oranının resmi rakamların aksine daha yüksek olabileceğine de dikkat çekti. ILO'nun raporunda ayrıca, birçok işsiz gencin, eğitim sürecini uzatarak ya da yaşanmakta olan ekonomik krizin hafiflemesini beklerken işsizlik kaydı yaptırmadığı, bu yüzden gerçek işsiz genç sayısının çok daha yüksek olabileceği belirtildi.

Önceki tahminlerinde, küresel ekonominin düzeleceği ve gençler arasındaki işsizliğin 2010 ve 2011'de düşeceği öngörüsünde bulunan ILO, Temmuz ayında yayımladığı raporda ise 15 - 24 yaş aralığındaki işsizlik oranının rekor kırarak dünya çapında yüzde 13 düzeyinde olduğunu açıklamıştı. Son olarak, bu raporla da kötüleşme öngörülerini pekiştirmiş oldu.

MİLLİ GAZETE