14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Euro Bölgesi'nde büyük endişe

Son Güncelleme: 11 KASIM 2011 - TSİ 09:40

AB, 17 üyeli Euro Bölgesi’nin gelecek yıl derin ve uzun süreli bir resesyona girebileceği uyarısında bulundu. 2012'de büyüme beklentisi ise sıfırın altında.
Yunanistan'ın ardından Euro Bölgesi'nde İtalya'da da borçlanma oranlarının alarm vermesi Avrupa Birliği'nde endişeleri artırıyor. Euro Bölgesi liderleri krizin önlenmesi için yeni önlemler üzerinde tartışırken AB Komisyonu'nun yeni açıkladığı ekonomik veriler de pek iç açıcı değil.
Gelecek yıl için resesyon uyarısında bulunan Komisyon, Euro Bölgesi’nin 2012 yılında sadece yüzde 0,5’lik bir büyüme kaydedeceği tahmininde bulundu. Bu oran, ilkbahar aylarında yapılan yüzde 1,8’lik büyüme oranı tahmininden hayli düşük.
AB Komisyonu'nun Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, “bu tahminin aslında son bir uyarı olduğunu” belirtti. Avrupa'da büyümenin hız kaybettiğini kaydeden Rehn, Euro Bölgesi'nin yeni bir resesyon tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi.
Yunan ekonomisinde daralma beklentisi
AB Komisyonu, Yunanistan'ın bütçe açığı tahminini bu yıl ve gelecek yıl için yukarı yönlü revize ederek ülkenin bütçe açığının gayri safi yurtiçi hâsılaya oranının bu yıl 7,8 ve gelecek yıl 5,4 olacağını öngördü. Yunanistan'ın bütçe açığının 2013 yılında da yüzde 4,4 olacağı tahmin ediliyor. AB Komisyonu'na göre Yunanistan ekonomisi gelecek yıl yüzde 2,8 daralacak.
İtalya'nın ise bütçe açığının gayri safi yurtiçi hâsılaya oranının bu yıl yüzde 3,6, gelecek yıl yüzde 2,9, 2013 yılında da yüzde 2,3 olması bekleniyor. İtalya'nın 2012 yılında durgunluğa gireceği tahmin ediliyor. Rehn, İtalya’nın en önemli görevinin siyasi güvenilirliği ve etkili karar alma yeteneğini yeniden rayına oturtması olduğunu kaydetti.
Komisyon, AB’de işsizlik oranının ise gelecek yıl yüzde 9,5'te kalacağını öngörüyor. Olli Rehn, “Bazı üye ülkelerde istihdam artarken, AB’nin bütününde işsizlik oranı tahminlerinde gerçek bir iyileşme söz konusu değil” açıklamasını yaptı.
Almanyanın Sesi