1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

sigara Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hem cebe hem sağlığa zararlı
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü de sigara zammına destek vererek, sigara fiyatının yükseltilmesinin sigara içme oranını azalattığını ifade etti.

Tehlike içeri girdi
Alkol, sigara ve uyuşturucu toplumumuzda yaralar açmaya devam ediyor. Birçok yuva bu kötü alışkanlıklar yüzünden yıkılma eşiğine geliyor. Televizyonlarda sigaranın buzlanmasına rağmen içki şişelerinin açık bir şekilde gösterilmesi kabul edilemez bir durum.

Danimarka'da sigara yasağı genişletiliyor
Dünyada ortalama insan ömrünün en uzun olduğu ülkelerin başında gelen Kuzey Avrupa ülkeleri, sigara ile mücadeleyi her geçen yıl biraz daha sertleştiriyor.

Sigarayı bırakmak isteyene öneriler
Ülkemizde günde 300, yılda 100 bin kişi sigara nedeniyle yaşamını yitiriyor. Araştırmalar, sigara içenlerin yüzde 45’inin sigarayı bırakmayı denediğini gösteriyor.

Yeni yasal düzenlemeler hayata geçiriliyor
Yatırımların ve istihdamın teşviki, bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, stratejik yatırımların desteklenmesi, esnafa yönelik iyileştirmeler, mükelleflere kolaylıklar getirilmesine yönelik düzenlemeleri de içeren yasa Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sigara ve tuz tansiyon riskini arttırıyor
Türkiye’de 18 yaş üzeri her 3 kişiden birinin hipertansiyon hastası olduğu, hipertansiyonu olan kişilerin yalnızca yüzde 40’ının hastalığının farkında olduğu belirtildi.

Sigara kadına daha zararlı
Sigara kullanan kadınların erkeklere oranla daha fazla risk altında olduğunu belirtti.

Ramazan'da sigaradaki büyük tehlike
Uzmanlar, iftardan sonra ve sahurda içilen sigaranın normal zamandaki sigara tüketiminden daha zararlı olduğunu söyledi.

Sigara logo ve renginin kaldırılmasına destek
Avustralya'da hükümetin sigaraların paketleri ile ilgili kabul ettiği yeni yasaya yüksek mahkemeden de onay geldi. Avustralya hükümetinin hazırladığı yeni yasa, sigara paketlerinden marka logosunun ve renklerin kaldırılmasını zorunlu kılıyor.

Sigaraya evde de yasak geliyor!
Sigara içilen alanların daraltılmasına yönelik eylem planı üzerinde çalışan uzmanlardan, bazı ülkelerdeki gibi 15 yaş altı çocuklar ve hamilelerin yaşadığı evlerde sigara yasağı uygulanması önerisi geldi.

Sigarayla mücadelede yeni yöntem
Avustralya'dan kritik karar: Sigara kutusunda hastalık fotoğraflarından başka birşey olmayacak. Tek renk ve markasız satılacak. ABD, İngiltere, AB ülkeleri de bu modeli benimseme yolunda...

Kapalı mekanlarda sigaraya GPS’li takip
Sağlık Bakanlığı araştırmasına göre sağlık çalışanları ve özellikle doktorların sigara alışkanlığı azaldı.Evlerde en fazla sigara içilen yerler olarak balkonlar ve mutfaklar öne çıkarken, sigarayı bırakma hattına da 4 milyon başvuru geldi.

Sigara kaynaklı hastalıklarda düşüş
Türkiye'de 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un 19 Temmuz 2009'da yürürlüğe girmesinin ardından yasağa en fazla kahvehane işletmecilerinin uyduğu bildirildi.

10 hekimden 1'i sigara içiyor
Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) Başkanı Tezer Kutluk, yaptığı yazılı açıklamada, doktorlar arasında sigara kullanma sıklığının giderek azaldığını, ancak hala sigara kullanan hekimler bulunduğunu belirtti.

Sigara mide kanserine yol açıyor
Uzmanlar, sigaranın mide kanseri riskini artırdığını belirtiyor. Mide kanseri, dünyada en sık görülen dördüncü kanser türü olarak biliniyor. Yaşla birlikte görülme sıklığı artan hastalığın ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıklarının etkili olduğu ifade ediliyor.