1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Tehlike içeri girdi

Son Güncelleme: 16 KASIM 2011 - TSİ 11:14

Alkol, sigara ve uyuşturucu toplumumuzda yaralar açmaya devam ediyor. Birçok yuva bu kötü alışkanlıklar yüzünden yıkılma eşiğine geliyor. Televizyonlarda sigaranın buzlanmasına rağmen içki şişelerinin açık bir şekilde gösterilmesi kabul edilemez bir durum. 
Aileler, alkolün sigaradan daha zararlı olduğuna dikkat çekerek bu tür maddelerin yasaklanması gerektiğini söylediler. Aynı zamanda çocukların izlediği dizilerde sevilen karakterlerin rol aldığı içki sahnelerinin gösterilmesi çocuk yaşta alkol kullanımına neden oluyor.
Televizyonlar eğitici olmalı
Çocuklar için içki içmenin normal olarak algılandığı bu sahnelerin, çocuk yaşta alkol kullanımına neden olduğunu iddia eden Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, "Televizyonun eğitici olması gerekirken alkol kullanımını teşvik etmesi kabul edilemez. Alkolün sağlık zararları yanında sosyal ve maddi zararları da ürkütücü boyuttadır. Anayasanın 58/2 maddesi; 'devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır' hükmü getirmiştir. Bu hükme rağmen birçok dizi ve film sahnesinde, spor programlarında toplumun beğendiği karakterlerle içki reklâmı yapılmaktadır." dedi.
Önemli olan çocuklarımız
Alkollü içki markalarının kulüp isimlerinden çıkarıldıysa da bir çok okulun ismi hala içki firmalarına ait.  Kısa bir süre önce Türkiye Yeşilay Cemiyeti 48 okulun ismini değiştirilmesi için dava açarak bu duruma son verilmesini istedi. Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı yaptığı açıklamada, alkol firmalarının isimlerinin okullara verilmesinin iyi bir örnek teşkil etmeyeceğini söyledi. Özellikle alkol firmalarının gençlerin ilgi alanlarına yöneldiği ve bu alanlara reklam vererek tüketimi teşvik ettiği de bir başka gerçek. Televizyon dizileri, futbol takımları, araba yarışları, sadece küçük bir örnek.
Milli Gazete