15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Ramazan'da sigaradaki büyük tehlike

Son Güncelleme: 2 AĞUSTOS 2012 - TSİ 11:15

Uzmanlar, iftardan sonra ve sahurda içilen sigaranın normal zamandaki sigara tüketiminden daha zararlı olduğunu söyledi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kemalcan Tertemiz, “İftar sonrası yoğun sigara içen kişilerde kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme olur, bunların etkisiyle damarlarda daralma meydana gelir.

Damarlar daraldığı için bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riski artar. Ani nikotin artışı kalp çarpıntısına ve kalp enfarktüsüne neden olabilir” dedi. İftardaki tehlikenin sahurda kalp krizi olarak kendini gösterdiğini ifade eden Dr. Tertemiz, “Sigara içen kişiler, oruç süresinde sigara içemeyeceğini düşünerek sahurda normalden fazla sigara tüketirler. Sahura kalkıldığında yoğun sigara içtikten sonra dolu mide ile tekrar uyumak kalp krizi riskini arttırıyor” diye konuştu.

Ramazan'ı fırsata dönüştürün

Sigarayı bırakmayı planlayan kişiler için Ramazan ayının kaçırılmayacak bir fırsat olduğunun altını çizen Dr. Tertemiz şunları söyledi: “Uzun yaz günlerinde 16 saat boyunca sigara içmeyen kişinin gün geçtikçe sigara içme isteği azalır. Sigara içilmediği zaman çekilen sıkıntılar yaklaşık 3 hafta sürer. Sigarayı bırakmak için bilinmesi gereken, bu sorunların geçici olduğudur. Bu dönemi ramazan ayında atlatarak sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz.”

Bırakmak için bol bol su için

Dr. Kemalcan Tertemiz, akciğer ve kalp sağlığıiçin Ramazan’ı fırsat bilerek sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:

Orucunuzu 2 bardak suyla açın. İftardan sonra sigara içme arzusunun yoğun olduğu anlarda bir bardak su için. Su içmek hem sigara içme arzusunu giderir hem de gün boyunca susuz kalmış vücudun su ihtiyacınıkarşılar.

Yemeklerin ardından sigarayı çağrıştırabilecek çay, kahve gibi içecekler yerine meyve suyu ve bitki çayları tüketin.

Sigara bırakma sürecinde sigara içen kişilerden ve sigara içilen yerlerden uzak durun.

Bugün