29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
"Selam vermek bile külfet oldu"
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl Ramazan ayında ''selam'' konusunu gündeme almalarının gerekçesini anlattı.

Bin aydan daha hayırlı gece
Müslümanlar rahmet ve bereket ayını geride bırakacak olmanın hüznünü yaşıyor. Kuran'ı Kerim'in indirilmeye başlandığı, Peygamber Efendimize elçilik görevinin verildiği gece olan Kadir Gecesini Kur'an-ı Kerim "bin aydan daha hayırlı" olarak nitelendiriliyor. Bu özel gecede camilerde özel programlar tertip edilecek

Diyanet'ten, ilim seferberliği çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Ortada bir gerçek var ki topyekun İslam dünyasının ürettiği İslami bilgiler bütün Müslümanların yolunu aydınlatmaktan uzaklaşıyor. Bütün Müslümanların ve insanlığın önünü aydınlatacak bir ilim seferberliğine ihtiyaç var'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı'ndan 'İslam Üniversitesi' açıklaması
İstanbul'da Avrasya İslam Şurası Genel Sekreterliği'nin kurulacağını haber veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Uluslararası İslam Üniversitesi'nin İstanbul'da faaliyete geçeceğini belirtti.

'İnsanlığımız yoksullaşıyor'
Kutlu Doğum Haftası konusunda basın mensuplarına bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl Hz. Muhammed'in kardeşlik hukuku ve ahlakının ana tema olarak belirlendiğini söyledi

Diyanetten kardeşlik hatırlatması
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İslam coğrafyasının günümüzde ilim ve medeniyet coğrafyasından zulüm ve mazlumiyet coğrafyasına dönüşmesinin en büyük sebebinin kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku ihlali olduğunu belirterek, ''Oysa kardeşlik hukukunun çiğnendiği bir Müslüman dünyayı ve kardeşlik ahlakının zedelendiği bir İslam dünyasını yüce Rabbimiz ateş dolu bir çukurun kenarında yaşamak olarak değerlendirmiştir'' dedi.

Regaib Kandili'nde muhasebe çağrısı
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Regaib Kandili'nin, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerin, insanları esir alan aşırı tutkuların ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya konulan çaba ve gayretlerin muhasebesini yapmak için Allah'ın her yıl lütfettiği mübarek bir gece olduğunu belirtti.

Bugün Regaip Kandili
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, üç aylar ve Regaip Kandili'yle ilgili bir mesaj yayımladı. Prof. Görmez, "Regaip Kandili, her türlü arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, hakka ve hakikate; regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk'ın rızasına uygun hale getirme çabasıdır" ifadelerini kullandı.

Berat Kandili...
Her yıl ramazan ayına on beş gün kala idrak edilen Berat Kandili, İslam kaynaklarında “rahmet, icabet, gufran, kısmet, takdir, hayat ve mübarek” olarak nitelendiriliyor.Berat Kandilini tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Berat gecesinin, İslam ülkelerinde kardeşlik, dayanışma, barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesine vesile olması için Allah’a dua ve niyaz ediyorum” ifadesine yer verdi.

Görmez: İmkanlar arttıkça haccı hac yapan ruh azalıyor
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, hac ibadetinin bugün karşı karşıya kaldığı iki tehlike bulunduğunu belirterek, “Haccı hac yapan ruhun azalmaya başladığını müşahede ediyoruz. Şekle bağlı bir seyahate dönüştüğü zaman, bütün müminler için tehlike çanları çalıyor demektir” dedi.

'Camiler bizi imar eder'
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Biz camilerimizi imar ederiz camilerimiz de bizi imar eder.” diyerek, hızlı şehirleşmeyle gecekondularla birlikte camikondular oluştuğunu kaydetti.

Hicret bir hayat tarzıdır
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Hicret, her durumda zulmün ve zalimin karşısında hak ve hakikatin tarafında yer almaktır. Her fırsatta daha iyinin, daha güzelin arayışı içinde olmaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Bu gece Mevlid Kandili
İslam dünyası bu gece Mevlid Kandili’ni idrak edecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mevlit Kandili mesajında, Allah’ın bütün âlemlere gönderdiği en son rahmet elçisi Hazreti Muhammed’in (sav) mevlidi şerifinin idrak edileceğini hatırlattı.

"Vahdeti ve kardeşliği yeniden tesis etmeliyiz"
İran’da bulunan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “Hiçbir strateji Müslüman kanının dökülmesini önlemekten daha değerli değildir. Dökülen kan Müslüman kanı olduktan sonra Sünni olmuş Şii olmuş ne fark eder? Kanın Sünnisi Şiisi olur mu, kardeş kanına göz yumulur mu?” şeklinde konuştu.