15 Muharrem 1444 | 13 Ağustos 2022 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'İnsanlığımız yoksullaşıyor'

Son Güncelleme: 12 NİSAN 2012 - TSİ 13:01

Kutlu Doğum Haftası konusunda basın mensuplarına bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bu yıl Hz. Muhammed'in kardeşlik hukuku ve ahlakının ana tema olarak belirlendiğini söyledi.
Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda, bu yıl ana tema olarak neden Hz. Muhammed'in kardeşlik hukuku ve ahlakının seçildiğini anlatan Görmez, "Konu olarak 'Hz. Peygamber'in kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku' başlığını tercih ettik. Hem küresel ölçekte insanın aynı topraktan aynı özden aynı hamurdan yaratılmış olmalarını unutmaları insanın tekrar toprak olacağını unutan insanlık var. İnsanlığımız yoksullaşıyor. Kardeşlik temasını işlemeye ihtiyacımız olduğunu düşündük. Danimarka'dan geliyorum küresel ölçekte verdiğimiz mesajları paylaşacağım.
İslam dünyasında gerçekten hepimizi derinden yaralayan mezhep çatışmasıyla karşı karşıyayız. Aslında benim mezhep çatışması demeye dilim varmıyor. Kökenine indiğimizde siyasi ihtirasların mezhep rengine bürünerek karşı karşıya geldiğini görüyoruz. Bölgemizdeki çatışmaların dini ve mezhebi olduğunu iddia etmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Siyasi güç tutkularının ihtirasların kendilerini mezhep kimliği arkasına saklayarak birbirleri ile çatıştığına şahit oluyoruz. Bu vesile ile de pek çok mümin kardeşimiz ciddi acılar çekiyor."dedi
Milli Gazete