29 Zilka'de 1443 | 28 Haziran 2022 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

"Selam vermek bile külfet oldu"

Son Güncelleme: 11 AĞUSTOS 2012 - TSİ 13:16

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu yıl Ramazan ayında ''selam'' konusunu gündeme almalarının gerekçesini anlattı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''modern zamanlarda insanlararası ilişkilerde bir gevşeme görüyoruz. İnsanların birbirlerine selam vermeyi dahi külfet saymaya başladığını, insanların birbirlerinden selamı sabahı kesmeye başladığını görüyoruz'' dedi.

Prof. Dr. Görmez, her yıl ramazan ayında özellikle kaybetmek üzere olunan bir değer konusunda bir farkındalık oluşturmak için özel bir temayı milletin gündemine taşıdıklarını belirterek, bu yıl ''selam'' konusunu gündeme aldıklarını söyledi.

Özellikle modern zamanlarda insanlararası ilişkilerde bir gevşeme görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Görmez, şöyle konuştu:

''İnsanların birbirlerine selam vermeyi dahi külfet saymaya başladığını, insanların birbirlerinden selamı sabahı kesmeye başladığını görüyoruz. Tabiki bizim çok büyük değerlerimiz var, belki başka dünyalarda bu değerler daha zayıflamıştır. Bizde daha güçlüdür ama daha da güçlü olması beklenir. Onun için ramazan, aynı zamanda vatanımızı bir mabet konumuna taşıyor. Gerçekten ramazan ayında bu vatan toprakları üzerinde yaşayan her insan, ibadet halinde ve vatan sathında bir mabede dönüşüyor.

Bundan istifade ederek, özellikle kalplerimiz arasında, yüreklerimiz arasındaki o birliği ve beraberliği, ahengi, barışı ve huzuru birlikte nasıl daha da pekiştiririz ramazan onun için çok güzel fırsat. Olumlu yönde her birimize değişim imkanı veriyor. Hem kendi iç dünyamızda değişme imkanı veriyor, bize mütevazi olmayı öğretiyor. Bize, bütün insanlara karşı daha şefkatli, merhametli olmayı öğretiyor. Hem de kendi aramızdaki ilişkilerimizi tamir ediyor. Biz, birbirimizin farkına varıyoruz. Sofralarımızda sevinci birlikte paylaşıyoruz. Sahurun bereketini birlikte paylaşıyoruz. Aramızdaki ayrılıkları, gayrılıkları ramazan ortadan kaldırmış oluyor.''