1 Zilhicce 1443 | 30 Haziran 2022 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Diyanet'ten, ilim seferberliği çağrısı

Son Güncelleme: 26 EYLÜL 2012 - TSİ 10:06

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ''Ortada bir gerçek var ki topyekun İslam dünyasının ürettiği İslami bilgiler bütün Müslümanların yolunu aydınlatmaktan uzaklaşıyor. Bütün Müslümanların ve insanlığın önünü aydınlatacak bir ilim seferberliğine ihtiyaç var'' dedi.
Görmez, Müslümanların her türlü hikmetten uzak bir şekilde verdikleri tepkilerin İslamafobiyi beslediğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:
''Hem bu tür mukaddes değerlere saldırın ve aşağılamanın ifade hürriyeti olmaktan çıkarılması yönünde çalışmalara ihtiyaç var. Hem de Müslümanların bu tür olumsuzluklara daha doğru tepkiler verebilmesi için ortak bilincin geliştirilmesine ihtiyaç var. Özellikle dini kurumlara ve İslam bilginlerine, İslam dünyasındaki bu birliği ve beraberliği sağlamak için çok önemli görevler düşüyor.'' 
İslam dünyasında özellikle üzerinde insan yetiştiren mekanizmaların, İslami ilimler okutan müesseselerin, üniversite ve fakültelerin müfredatlarını ve programlarını yeni duruma ve yeni ihtiyaçlara göre yeniden gözden geçirme ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Görmez, şunları söyledi:
''Ortada bir gerçek var ki topyekun İslam dünyasının ürettiği İslami bilgiler bütün Müslümanların yolunu aydınlatmaktan uzaklaşıyor. Bütün Müslümanların ve insanlığın önünü aydınlatacak bir ilim seferberliğine ihtiyaç var. Müslümanların, özellikle dünyanın muhtelif yerlerinde sahipsiz kalan Müslüman azınlıklara yardım eli uzatması için ortak çalışmalara ihtiyaç var. Bu konularda da İslami dini kurumların ve din ilim adamlarının büyük vazifeleri var.''