27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

hububat  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hububatta Sürpriz Yok
GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında hububat müdahale alım fiyatını açıkladı

Tahıl ambarının yüzde 80’i kurak
Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bayram Sade, Konya’da tahıl yetiştirme sezonu başlangıcı olan Eylül ayından Aralık ayı sonuna kadar düşen yağışların, bu yetiştirme sezonunda diğer yıllara göre normalin yüzde 47 altında gerçekleştiğini söyledi.

FAO’ya göre hububat bu yıl bereketli olacak
Buğday, mısır, pirinç ve soya fasulyesinde bu yıl yüzde 15’e varan üretim artışı bekleyen FAO, ne dünyanın bazı yerlerindeki kuraklığı ne de Ukrayna’daki karışıklığı tehdit sayıyor.

Rusya’dan hububat ihracatında vergi jesti
Türkiye’nin hububat ithalatının yarısından fazlasını karşılayan Rusya ihracata ek vergi getiriyor. Rusya hükümetinin iç piyasayı korumak amacıyla uygulayacağı ek vergiden Türkiye’nin muaf tutulacağı açıklandı.

Rusya’dan hububatta ‘pahalı’ istisna!
Ambargolarla boğuşan Rusya, dünyaya hububat satışını durdururken, Türkiye’ye istisna tanıdı. Ancak buğday Türkiye’ye çok yavaş ve yüksek vergilerle geldiğinden, faturası kabarık olacak...

Hububatta rekolte beklentisi yüksek
Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, geçen yıl düzensiz yağışlar nedeniyle verim kaybı yaşanan hububatta bu yıl yüzde 35'lik rekolte artışı bekleniyor.

Çukurova’da hububat üreticisinin yüzü güldü
Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye’de buğday hasadının ilk yapıldığı Çukurova’da bu yıl iklim şartları ve yeterli yağış dolayısıyla dekar başına verimin yüksek olduğunu söyledi.

Yağış yetersizliği hububat ve zeytini olumsuz etkiledi
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Karadeniz Bölgesi hariç Ekim ayı yağışlarının normalin oldukça altında gerçekleştiğini, bu yılın son yılların en kurak üretim sezonu başlangıcı olduğunu ifade ederek, yağışlarda normale göre yüzde 58.3, geçen yıla göre ise yüzde 75.3 azalma gözlendiğine dikkati çekti.

Hububatta bereketli sezon ümidi
Türkiye'nin önemli tahıl üretim alanlarından Şanlıurfa’da, hububat üreticileri sezonun verimli geçmesini umut ediyor.