10 Zilka'de 1444 | 30 Mayıs 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Hububatta rekolte beklentisi yüksek

Son Güncelleme: 20 NİSAN 2015 - TSİ 13:32

Türkiye'nin önemli tahıl üretim merkezlerinden Şanlıurfa'da, geçen yıl düzensiz yağışlar nedeniyle verim kaybı yaşanan hububatta bu yıl yüzde 35'lik rekolte artışı bekleniyor.

Türkiye'deki mercimeğin yüzde 36'sının, buğdayın yüzde 8'inin ve arpanın ise yüzde 12'sinin üretildiği Şanlıurfa'da, yaklaşık 6 milyon 393 bin 49 dekar alanda hububat tarımı yapılıyor.

Geçen yıl düzensiz yağış nedeniyle tahıl üretiminde yüzde 30'luk verim kaybı yaşanan bölgede, bu yıl yağışların düzenli düşmesine bağlı olarak tahıl üretiminde önemli artış bekleniyor.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Şanlıurfa Şube Başkanı Ali Rıza Öztürkmen AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de yılda yaklaşık 22 milyon tonluk buğday üretimi gerçekleştirildiğini, bunun da 2 milyon tonunun Şanlıurfa'da üretildiğini söyledi.

Geçen yıl düzensiz yağış alan bölgede ürün kaybı yaşandığına işaret eden Öztürkmen, "Nisan yağmurlarıyla özellikle hububat yeteri kadar suyu ve besini aldı. İyi verim için çimlenip yeterince kardeşlenme yaptı. Bu yıl bereketli bir yıl olacak. İlkbahar yağmurlarıyla birlikte hububatta yüzde 35'lik artış bekliyoruz" dedi.