27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Yağış yetersizliği hububat ve zeytini olumsuz etkiledi

Son Güncelleme: 10 KASIM 2016 - TSİ 10:11

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Karadeniz Bölgesi hariç Ekim ayı yağışlarının normalin oldukça altında gerçekleştiğini, bu yılın son yılların en kurak üretim sezonu başlangıcı olduğunu ifade ederek, yağışlarda normale göre yüzde 58.3, geçen yıla göre ise yüzde 75.3 azalma gözlendiğine dikkati çekti.

Bayraktar, Karadeniz Bölgesi’nde ise yağışlarda normale göre yüzde 86.2 artış gerçekleştiğinin altını çizdi. Geçen ay itibarıyla 2016-2017 tarımsal üretim ve pazarlama döneminin başladığını hatırlatan Bayraktar, başta kışlık hububat olmak üzere bazı baklagiller, kanola ve bazı sebzelerin ekimlerinin başladığını belirtti.

Tohumlarda çürüme riski

Ziraat odalarından aldıkları bilgilere göre, hububat ekiminin yapıldığı tarım alanlarında gelecek aylarda beklenen yağışın gerçekleşmemesi durumunda tohumlarda çürüme riskinin oluşacağına dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti: “Geçen üretim sezonunda da Kasım ve Aralık aylarında yağışların normallerin oldukça altında gerçekleşmesi sonucu kış kuraklığı yaşanmıştı. Birçok ilde hububatta verim kaybı görülmüş ve bu durum buğday rekoltesinde bir önceki yıla göre yüzde 8.8, arpa rekoltesinde yüzde 16.3 gerilemeye neden olmuştu. Geçen yıl kış kuraklığı yaşayan illerde üreticiler bu yıl da benzer durumla karşı karşıya kalma endişesi içine girmiştir. Hububat ekimi sonrası Kasım ve Aralık aylarında yeterli yağış olmaması durumunda hububatta önemli verim kayıpları yaşanabilecektir.”

Sofralık zeytinde 20 yılın en sıkıntılı süreci

Türkiye'nin zeytin ve zeytinyağı üretiminde önde gelen bölgelerden Balıkesir’in Ayvalık, Gömeç, Edremit, Havran ve Burhaniye ilçelerinde, Ekim yağışlarının geçen yıla göre yüzde 90 civarında azalması, sofralık yeşil zeytinin kalitesini düşürdü.

Edremit Ziraat Odası İkinci Başkanı Ali Yılmaz Diker, yaptığı açıklamada, Kuzey Ege’de zeytin üreticisinin sonbahar kuraklığı nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi. Kuraklık nedeniyle çiftçi borçlarının bir yıl ertelenmesi için yapılan girişimi olumlu bulduklarını dile getiren Diker, “Şu yaşanan sezon tam bir felaket. Aşağı yukarı 20 senenin en sıkıntılı sezonu diyebiliriz. Özellikle sonbahar yağışları hiç olmadı bölgemizde” dedi.

Milli Gazete