27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Rusya’dan hububat ihracatında vergi jesti

Son Güncelleme: 23 ARALIK 2014 - TSİ 11:52

Türkiye’nin hububat ithalatının yarısından fazlasını karşılayan Rusya ihracata ek vergi getiriyor. Rusya hükümetinin iç piyasayı korumak amacıyla uygulayacağı ek vergiden Türkiye’nin muaf tutulacağı açıklandı. Rusya hükümetinin vergi kararından hemen sonra beyanda bulunan Rusya Tarım Ürünleri İhracatçılar Birliği, Rusya’dan en fazla buğday satın alan Türkiye, Mısır, Hindistan ve Ermenistan’ın kapsam dışı bırakılacağını söyledi.

Türkiye’nin yeni buğday vergisinden etkilenmeyeceğini Rusya’daki Tarım Ürünleri Denetim Kurumu “Rosselhoznadzor” da doğruladı.Türkiye’nin yılın ilk on ayındaki 1.8 milyar dolarlık hububat ithalatının 1 milyar doları Rusya’dan yapılmıştı.

Rusya’da Başbakan Dmitry Medvedev, hükümet yetkilileri ile yaptığı toplantıda, bu yılki yüksek hububat rekoltesine karşılık rublenin değerindeki keskin oynamalar ve dünya piyasalarındaki yüksek fiyatlar nedeniyle ihracatın sert şekilde yükseldiğini ve ülkenin stoklarına sahip çıkması gerektiğini belirtti. Rusya buna göre geçen hafta başlatılan gayrı resmi ihracat sınırlamalarının kapsamını genişletmeye ve iç ihtiyaçlarını garanti altına almaya çalışıyor.

Hürriyet