4 Şevval 1445 | 13 Nisan 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Slovakya Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Slovakya, atom reaktörü sayısını artırıyor
Avrupa Birliği tarafından başlatılan atom reaktörlerinin güvenlik kontrol incelemesinden geçmeyi başaran Slovakya'nın ülkede 4 olan atom reaktörü sayısını önümüzdeki günlerde 6'ya çıkaracağı açıklandı.

Slovakya, yabancı işgücü için esnekliğe gidiyor
AB göçmen kabulünde sıkıntı çıkartırken, bugün Slovakya parlamentosuna sunulan yasa teklifi, ülkeye Avrupa Birliği dışından gelecek olan kalifiye işçilerin çalışma izni alabilmeleri için gerekli olan belgeleri azalttığı gibi, bürokratik süreyi de önemli ölçüde kısaltıyor.

Slovakya Müslüman sığınmacı istemiyor
Avrupa Birliği, 40 bin Suriyeli sığınmacının üye ülkeler arasında paylaşılması konusunda anlaşmaya vardı. 5.5 milyon nüfuslu Slovakya'nın payına 200 Suriyeli mülteci düştü. Ancak Slovakya, Suriye'den gelecek sığınmacıların Hristiyan olmasını şart koştu.

Macaristan, göçmen kotasına resmen itiraz etti
Slovakya'nın, Avrupa Birliği’nin mültecileri kota sistemi ile üye ülkelere dağıtma kararını resmen dava etmesinin ardından Macaristan hükümeti de davaya resmen başvurdu. Slovakya Başbakanı Robert Fico ve Macaristan Adalet Bakanlığı sözcüsü Gabor Kaleta, davanın Avrupa Adalet Divanı’nda açıldığını açıkladı.

Slovakya, Müslüman sığınmacı kabul etmeyecek
Slovakya Başbakanı Robert Fico, göçmenlerin uyumunun imkansız olduğunu belirterek, "Çok kültürlü Avrupa ideali sona erdi" ifadelerini kullandı. Slovakya, Avrupa Birliği’nin sığınmacıların belirli bir orana göre AB içerisinde dağıtılması tezine geçtiğimiz Aralık ayında itiraz etmişti.

Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde Müslüman az, düşmanlık çok
Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'nde siyasilerin İslam karşıtı açıklamalarını artırmasının ardından tehdit mesajları alan ve saldırılara maruz kalan Müslüman azınlık endişe yaşıyor.

AB dönem başkanlığı Slovakya'ya geçti
İngiltere'nin ayrılık kararı almasıyla büyük bir kriz yaşayan uluslararası örgütün dönem başkanlığı Hollanda'dan Slovakya'ya geçti. 2004 yılında AB üyesi olan Slovakya, altı ay süresince AB'nin Gündemindeki konuları belirleyecek.