11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB dönem başkanlığı Slovakya'ya geçti

Son Güncelleme: 2 TEMMUZ 2016 - TSİ 13:51

İngiltere'nin ayrılık kararı almasıyla büyük bir kriz yaşayan uluslararası örgütün dönem başkanlığı Hollanda'dan Slovakya'ya geçti.  2004 yılında AB üyesi olan Slovakya, altı ay süresince AB'nin Gündemindeki konuları belirleyecek.

AB dönem başkanlığını ilk kez üstlenen Slovakya, İngiltere'nin birlikten çıkma kararı sonrası AB içerisindeki güç dengesinin yeniden şekillenmesine odaklanacak. Türkiye yeni dönemde iki yeni fasıl daha açmayı hedefliyor.

AB'nin sığınmacıları üye devletlere yerleştirme planını yüzünden AB Komisyonu ile ters düşen Slovakya hükümeti, bu konuda daha farklı bir mekanizmaya odaklanacak.

AB'in küçük ülkelerinden 5,5 milyon nüfuslu Slovakya, alınacak kararlarda tüm üyelerin de ciddi söz sahibi olmasını istiyor. Zirveden büyük beklentileri olduğunu, her üyeye söz düştüğünü belirten Başbakan Fico da, "AB'nin  geleceği konusundaki hayati kararlar, küçük bir grup devlet tarafından alınamaz" diyerek Almanya ve Fransa gibi büyük üyelerin önemli kararları kapalı kapılar arkasında almasına tepki gösterdi.

Slovakya, 27 üyeli formatının gelecekte yeni çalışma formatı olarak benimsenmesini de istiyor. Bu formatla, üye devletler AB kurumlarından özellikle de AB Komisyonu'ndan gücü yeniden devralmış olacak.

Vize serbestisi

Slovakya dönem başkanlığında Türk vatandaşları için vize serbestisi konusu da gündemde olacak. AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış olsa da 72  kriterden geriye kalan 5'i tamamlanmadığı gerekçesiyle haziran ayı sonunda vizelerin kaldırılması hedefine ulaşılamadı.

Slovakya, AB dönem başkanlığını 1 Ocak 2017'de Malta'ya devredecek.

Milliyet