10 Zilka'de 1445 | 19 Mayıs 2024 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Slovakya, yabancı işgücü için esnekliğe gidiyor

Son Güncelleme: 15 KASIM 2017 - TSİ 17:45

AB göçmen kabulünde sıkıntı çıkartırken, bugün Slovakya parlamentosuna sunulan yasa teklifi, ülkeye Avrupa Birliği dışından gelecek olan kalifiye işçilerin çalışma izni alabilmeleri için gerekli olan belgeleri azalttığı gibi, bürokratik süreyi de önemli ölçüde kısaltıyor.

İşsizliğin son derece düşük olduğu Slovakya'da özellikle sanayi alanlarında uzman işçilere ihtiyaç duyuluyor. Bu sanayi sektörleri arasında da birinci sırada otomotiv sanayi geliyor.

Beş buçuk milyon nüfusa sahip Slovakya sadece Avrupa'da değil, dünyada da nüfusa oranlandığında en çok otomobil üreten ülke.

Bir yandan bölgede "yabancı ve göçmen karşıtlığı" yükselirken, diğer yandan da Slovakya hükümetinin yabancı işçileri ülkeye çekebilmek için bu tür uygulamalara başlaması yoğun tartışmalara neden oluyor.

Ülkedeki sendikaya göre hükümetin ve otomotiv sektörü temsilcilerinin amacı ülkede otomotiv sektöründe yükselen işçi ücretlerini göçmen işçilerle frenlemek.

Sendika, hükümetin dünya otomotiv devlerine ülkede fabrika kurması için büyük vergi muafiyeti ve mali destekler verilirken ve bu nedenle otomotiv şirketlerinin çok karlı çalışma koşullarına sahip olurken işçi ücretlerinin ise yerinde saydığını vurguluyor.

Yeni Şafak