11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

ekonomik kriz Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ekonomik kriz Avrupa'yı sarsıyor
ABD'de başlayan ve dalga dalgaya tüm dünyaya yayılan ekonomik krizden, özellikle bir zamanların "zengin ve oldukça rahat" Avrupa ülkelerinin etkilenmiş olması gözlerin eski kıtaya çevrilmesine sebep oldu.

Avrupa Birliği, Yunanistan'a güvenmiyor
İkinci yardım paketini almak için yeni tedbirleri hayata geçirme konusunda anlaşmaya vardığını açıklayan Yunan liderlerine AB resti çekti. Komşu somut adım atana kadar yardım alamayacak. Yunanistan'ın 130 milyar euroluk ikinci mali yardımı alabilmek için uygulamayı kabul ettiği sert ekonomik önlemler paketi, Avrupa Birliği (AB) içindeki kreditörler tarafından ikna edici bulunmadı.

Acı reçete geçti, Atina yandı
Komşu'yu iflastan kurtaracak kemer sıkma önlemleri Yunan Meclisi'nde kabul edildi. Ekonomik önlemleri protesto edenler Atina'yı savaş alanına çevirirken çok sayıda bina yandı Yunan halkına acı bir reçete getirecek kemer sıkma önlemleri Yunan Meclisi'nde 199'a karşı 83 oyla kabul edildi.

Kriz Avrupa’da yaşamı ucuzlattı
2012 yılında dünyanın en pahalı şehri Tokyo olurken, geçen senenin en pahalı şehri olan Luanda, bu yıl ikinci sırada yer aldı.

İspanya ayağa kalktı
İspanya'da ekonomik kriz nedeniyle hükümetin yaptığı yeni kesintileri protesto etmek için 80 kentte gösteriler gerçekleşiyor.

190 bin Güney Kıbrıslı açlık sınırında yaşıyor
Ekonomik krize giren Güney Kıbrıs’ın Meclis Eğitim Komitesi Başkanı DİSİ Milletvekili Nikos Tornaridis, 850 bin nüfuslu Rum Kesimi’nde 190 bin Rum’un açlık sınırı altında yaşadığını, 47 bin Rum’un da işsiz olduğunu açıkladı.

İspanyollar artık siesta yapamayacak
İspanyolların meşhur öğle uykuları ekonomik krizin kurbanı oldu. İspanya hükümeti 300 metrekareden büyük dükkanların haftada yüzde 25 daha fazla açık kalması kararını aldı.

'Ekonomik kriz yayılıyor'
Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu.

Komşuda 40 bin memur topun ağzında
Yunan hükümet yetkilileri, uluslararası kreditörleri tarafından istenilen 11.5 milyar Avro’luk tasarrufun yapılabilmesi için 40 bin memurun işine son verilmesine neden olacak istihdam tasarısını gündeme getireceklerini söyledi.

AB'de tüketiciler alışverişte kısıyor
Ekonomik krizle dağılma noktasına gelen Avrupa Birliği'nde tüketiciler savaş yıllarına ait alışkanlıklara geri dönüyor. Kriz sonrasında işsizliğin arttığı ve kazançların düştüğü Avrupa ülkelerinde tasarruf ana gündem maddesi oldu.

Yunan hükümetinden 'jet' satış
Yunanistan ’da, her alanda tasarruf arayışları içerisinde bulunan hükümet, hükümet üyeleri tarafından VIP uçuşlar için kullanılan üç özel uçaktan birinin satışına, diğerlerinin ise ordu ile ortak kullanım için statülerinin değiştirilmesini kararlaştırdı.

Katalonya acil yardım istiyor
İspanya'nın 17 özerk yönetim arasında güçlülerinden biri olan, ülkenin doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi, İspanya'daki merkezi hükümetten 5 milyar 23 milyon avroluk "acil" yardım isteyeceğini açıkladı.

‘Yunanistan ekonomisi başka kesinti kaldırmaz’
Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Avrupa Birliği ve IMF’nin isteği üzerine 2013-2014 yılları için hazırlanan 11.6 milyar euro'luk kesinti içeren tasarruf paketinin son tedbirler olduğunu, daha fazlasına Yunan ekonomisinin dayanmasının mümkün olmadığını söyledi.

Rumlara AB’den ağır reçete
AB, ekonomik krizi nedeniyle Avrupa destek mekanizmasına başvuran Kıbrıs Rum yönetiminin önüne, maaş kesintilerinden işten çıkarmalara varıncaya kadar bir dizi önlem içeren çok ağır bir reçete koydu.

AB geleceğini ortak ordu ve poliste arıyor
Uzun süredir devam eden ekonomik kriz ve milliyetçilik ve popülizm patlamasıyla mücadele eden Avrupa Birliği geleceğini arıyor.