11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Acı reçete geçti, Atina yandı

Son Güncelleme: 13 ŞUBAT 2012 - TSİ 11:17

Komşu'yu iflastan kurtaracak kemer sıkma önlemleri Yunan Meclisi'nde kabul edildi. Ekonomik önlemleri protesto edenler Atina'yı savaş alanına çevirirken çok sayıda bina yandı Yunan halkına acı bir reçete getirecek kemer sıkma önlemleri Yunan Meclisi'nde 199'a karşı 83 oyla kabul edildi.

Parlamentoda görüşmeler devam ederken Atina sokaklarında ise büyük protesto gösterileri yaşandı. 
Başbakan Lukas Papadimos hükümetine destek veren iki büyük siyasi parti sosyalist PASOK ve muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi (YDP) milletvekilleri 20'şer fire vererek tasarruf paketini onayladılar. Tasarruf paketine ret oyu veren 20 YDP'li ve 20 PASOK'lu partilerinden ihraç edildi. PASOK'tan ihraç edilenlerin arasında Batı Trakyalı Türklerin temsilcilerinden Çetin Mandacı da bulunuyor. Kabul edilen paket sayesinde Avrupa Komisyonu, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Merkez Bankası 130 milyar euroluk krediye 'yeşil ışık' yakacak. Borç batağındaki ülkenin resmen iflas etmemesi için bu kredi hayati öneme sahip. Parlamentodaki görüşmeler sırasında yeni tasarruf önlemlerini protesto için sokaklara dökülen göstericiler Atina'yı savaş alanına çevirdi. 
Bu arada Yunan medyası da son kredi anlaşması için talep edilen önlemlerin parlamentoda kabul edilmesine sıcak bakıyor. Daha önce önlemlere sert muhalefet haberleriyle halkın yanında yer aldığı izlenimi veren Yunan medyası, AB'nin kredi anlaşmasında Atina'ya istediğini vermemesi üzerine anlaşma lehinde yorumlar yapıyor. Televizyonların yanı sıra gazeteler, ülkenin ekonomik, toplumsal ve siyasi talihinin 48 saat içerisinde belli olacağı yorumunda bulundu. 
SABAH