11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Avrupa Birliği, Yunanistan'a güvenmiyor

Son Güncelleme: 11 ŞUBAT 2012 - TSİ 13:59

İkinci yardım paketini almak için yeni tedbirleri hayata geçirme konusunda anlaşmaya vardığını açıklayan Yunan liderlerine AB resti çekti. Komşu somut adım atana kadar yardım alamayacak. Yunanistan'ın 130 milyar euroluk ikinci mali yardımı alabilmek için uygulamayı kabul ettiği sert ekonomik önlemler paketi, Avrupa Birliği (AB) içindeki kreditörler tarafından ikna edici bulunmadı. 
Çünkü, Yunan liderlerin kendi aralarında anlaşmaya vardığı yönündeki haberin hemen ardından Papademos hükümetine destek veren 3 partiden milliyetçi LAOS'un hükümetten çekilme olasılığı gündeme geldi. Koalisyon ortağı LAOS üyesi Tarım ve Gıda Bakanlığı, Deniz ve Ticaret Bakanlığı, Ulaştırma, Savunma ve Dışişleri Bakan yardımcıları istifa etti. LAOS lideri Yorgos Karacaferis, "Yunanlar aç kalabilir ancak asla koloni vatandaşı olamaz" diyerek pazar günü Yunan Parlamentosu'nun onayına sunulacak yeni tedbirlere yönelik anlaşmaya red oyu vereceğini açıkladı. Bu gelişmelere paralel AB, reformlara yönelik somut adımları görmeden yardım yapmayacağı restini çekti. Bütçe açığını azaltmak için 300 milyon euronun hangi kaynaklardan sağlanacağının bildirilmesini isteyen Eurogrup, önlem paketinin pazar günü parlamentoda yasalaştırılmasını bekliyor. Eurogrup ayrıca, ekonomik önlemleri harfiyen uygulayacaklarına dair Yunan parti liderlerinin taahhüt altına girmesini istiyor. 
'İTİBARIMIZ SARSILDI'
Yunanistan'ın itibar ve güvenirliliğinin AB ülkeleri nezdinde sarsıldığını belirten Yunan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, "Yunan halkı fedakârlıkla daha fazla fedakârlık; zor bir döneme girmekle daha zor bir döneme girmek ve aşağılanmakla daha fazla aşağılanmak arasında bir seçim yapmak zorundadır" diyerek ülkenin içinde bulunduğu duruma dikkat çekti. Venizelos, Yunan siyasi parti liderlerini, parlamentosunu ve halkını doğrudan bilgilendireceğini söyledi.
YUNANİSTAN'DA HÜKÜMET SALLANTIDA
Yunanistan Başbakanı Lukas Papademos, dün gece Bakanlar Kurulu'nu olağanüstü topladı ve "tasarruf programını desteklemeyenlerin hükümet içinde yer alamayacağını" söyledi. Papademos, tasarruf paketi onaylanmazsa Yunanistan'ın felakete sürükleneceğini ifade etti. Ancak LAOS milletvekilleri yanında aralarında PASOK'un Batı Trakyalı Türk milletvekili Çetin Mandacı'nın da bulunduğu bazı milletvekilleri ret oy kullanacaklarını açıkladı. Yarın yapılacak oylamaya kadar ret oyu verilecek milletvekili sayısının artmasından endişe duyuluyor.
SABAH