8 Zilhicce 1445 | 15 Haziran 2024 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

yunanistan Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Komşu topyekûn sokağa döküldü
Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin mali krizle mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu reformları protesto amacıyla yine sokaklara döküldü.

Komşuda sürpriz vize kararı
Yunanistan, Türk vatandaşlarına Batı Trakya'ya günübirliğine geçişte vizeyi kaldırıyor. Yunan medyasında yer alan haberlere göre, başbakan Yorgo Papandreu'nun talimatı üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitris Dollis, Türk vatandaşlarına Batı Trakya'ya günübirliğine geçişte vizeyi kaldırmak için yasal düzenlemeyi hazırlamak üzere çalışmalar başlattı.

Yunanistan''ın kredi dilimi Kasımda
AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası''nın denetçileri (Troyka) Yunanistan''ın 5. gözden geçirmesini tamamladı. Avrupa Komisyonu''nun açıklamasında, "özel sektörün Avrupalı liderlerce verilen teminatlarla katılımına ilişkin devam eden görüşmeler, programın tamamıyla finanse edildiğini gösteriyor" denildi.

Yunanistan yine silahlanmaya devam edecek mi?
Avrupa para birliğine üye ülkelerden Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya, İrlanda'nın Avrupalı bankalara toplam 2 trilyon 165 milyar dolar borçları var. Bu borçların ödenememesi halinde Avrupa'da pek çok banka batabilir.

Komşu yasayı onayladı
İflasın eşiğindeki Yunanistan 2 günlük genel grevin gölgesinde tasarruf tedbirlerini içeren yasa tasarısını onayladı. Oylama sırasında parlamento dışındaki gösterilerde 1 kişi hayatını kaybetti

Euro kurbanları
Euro'nun getirdiği rekabete dayalı verimlilik ekonomisine ayak uyduramayıp batan Avrupa ülkelerinin liderleri birer birer koltuklarını kaybediyor. Kriz bugüne kadar altı lideri koltuğundan etti. Yedincisi de Fransız lider Sarkozy olabilir.

Yunanistan'da yeni hükümet açıklandı
Yunanistan'da, iki büyük parti olan iktidardaki PASOK ve ana muhalefet Yeni Demokrasi'nin (ND) desteğiyle oluşturulan işbirliği hükümeti açıklandı.

Avro, Yunanistan'ın tek çıkış yolu
Yunanistan'da geçici işbirliği hükümetinin Başbakanı Papademos'a göre avroda kalmak Yunanistan için çok önemli ve Yunanistan'ın öncelikli hedefi 6. kredi dilimini alabilmek.

Avrupa borcuna borç katıyor
Yunanistan ve Portekiz’in ardından AB’nin büyük ülkelerinde de borçlanma faizleri zirve yaptı. Türkiye 10 yıllık Eurobond faizinde yüzde 5.3’le borçlanırken, İtalya ve İspanya yüzde 7’leri konuşuyor

İspanya da gidici gibi
Önce Yunanistan ardından İtalya, şimdi de İspanya için tehlike çanları çalıyor. Borçlanma faizi yüzde 7 ile 14 yılın en yüksek seviyesinde olan ülkenin iflas etme ihtimali de hızla yükseliyor

‘Atina’ya cami istemeyiz’ kampanyası
Yunanistan’da din adamları akademisyenler ve subayların öncülük ettiği bir grup Atina’da inşa edilmesi planlanan camiye karşı kampanya başlattı. Atina’da yaklaşık 200 bin civarındaki Müslüman, daire, bodrum ve garajlarda ibadet yapmak zorunda kalıyor

Yunanistan'da doktorlar greve gidiyor
Yunanistan'da, mali krizle mücadele temelindeki reformlar çerçevesinde sağlık alanındaki uygulamalara ve sektörün yeni maaş çizelgesine itiraz eden doktorlar, yeni grev kararları aldı.

Bu yıl da Avrupa’nın derdi Yunanistan olacak
Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2012’nin başında Avro Bölgesi’nin en önemli önceliğinin Yunanistan’a ikinci yardım paketinin güvence altına alınması olduğunu söyledi.

Yunanistan iflasın ve temerrüdün kıyısında
Avro Bölgesi'nin ilk borç yapılandırması olan Yunanistan'ın borçlarının yüzde 50'sinin zarar olarak yazılmasına ilişkin kreditörlerle yapılan görüşmelere 5 günlük ara verilmesinin ardından, Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, bugün ülkenin kreditörlerini temsil eden grupla bir araya gelecek.

Avrupa moral verdi, dolar 1.81’e indi
Yunanistan’ın borç takasına ilişkin olumlu görüşmeler, İtalya’nın tahvil getirilerindeki gerileme ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) gevşek para politikasına devam edeceği haberleri piyasalara moral verdi. Bu iyimserlikle Euro, uluslararası piyasalarda 1.30 doların da üzerine çıkarken, dış borsalarda da iyimser hava esti. Yurtdışındaki bu olumlu gelişmenin rüzgarı ile dolar içerde 1.81 liraya kadar geriledi.