18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Avro, Yunanistan'ın tek çıkış yolu

Son Güncelleme: 16 KASIM 2011 - TSİ 10:28

Yunanistan'da geçici işbirliği hükümetinin Başbakanı Papademos'a göre avroda kalmak Yunanistan için çok önemli ve Yunanistan'ın öncelikli hedefi 6. kredi dilimini alabilmek.
Borç krizinde Yunanistan'da eski başbakan Yorgo Papandreu'nun yerini alan ve geçici işbirliği hükümetinin başbakanlığını üstlenen Lukas Papademos, yeni hükümetin çalışma programının açıklandığı Parlamento'daki konuşmasında, "Yunanistan için tek şans avroda kalmak" dedi. "Ülkenin avrodaki yerinin tehlikede olduğunu" sözlerine ekleyen Başbakan Papademos'a göre, Yunanistan'ın kritik bir eşikte. Ülkenin önünde iki seçenek bulunduğunu ifade eden Papademos, "İki alternatif var. Avro Bölgesi'nin ya dışında kalacağız ya da içinde. Bu ortaklarımız tarafından açıkça belirtilmiştir" dedi.
"Bu durumla tek başıma başa çıkamam" diyen Papademos, ulusun tüm güçlerinin seferber edilmesi gerektiğini, Yunanistan'ın kurtulabileceğini ve bunun da kendi ellerinde olduğunu söyledi. Yeni hükümetin üstlendiği büyük görevlerinin bulunduğuna dikkat çeken Papademos, ancak, süresinin bunlarla ters orantılı olduğunu söyledi.
Öncelikli hedef 6. dilimi almak
Papademos, hükümetin öncelikli görevleri arasında, birinci sırada 6. yardım diliminin en 15 Aralık'a kadar ödenmesi için gerekli tüm faaliyetlerin yapılmasını sayarak, ikinci önceliğin de Troyka ile yeni yardım paketi konusundaki müzakerelerin tamamlanarak imzalanması ve devlet bütçesinin hazırlanması olduğunu belirtti.
Papademos ayrıca hükümetin önümüzdeki dönemde kurumsal reformları, maaşlar, iş yedeğine alınmalar, kapalı mesleklerin açılması, devlet kurumlarının ve memurların yeniden yapılandırılması gibi konuları da aciliyetle ele alacağını söyledi. Papademos, özelleştirme programının da planlandığı gibi süreceği belirti.
Milli Gazete