18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yunanistan yine silahlanmaya devam edecek mi?

Son Güncelleme: 17 EKİM 2011 - TSİ 11:00

 Sabah yazarı Süleyman Yaşar'ın 'Yunanistan kurtarılacak, yine silahlanmaya devam mı edecek?' başlıklı köşe yazısıİ:


Avrupa para birliğine üye ülkelerden Yunanistan, Portekiz, İspanya, İtalya, İrlanda'nın Avrupalı bankalara toplam 2 trilyon 165 milyar dolar borçları var. Bu borçların ödenememesi halinde Avrupa'da pek çok banka batabilir.

İşte bu borçların aksamadan ödenmesini sağlamak için 23 Ekim'de Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel toplanıp bir karar verecekler. Tabii bu kararın acil olarak Yunanistan'ın borç sorununu çözmesi gerekiyor. Çünkü Yunanistan'ın vadesi gelmiş borçları bulunuyor. Bu hafta sonunda Paris'te yapılan G-20 maliye bakanları toplantısı da Avrupa'nın borç kriz üzerine odaklandı zaten.

Sızan haberlere göre 23 Ekim'de yapılacak toplantıda Yunanistan'ın borçlarının yüzde 50'sinin silinmesi düşünülüyor. Geçtiğimiz temmuz ayında bankalar, Yunanistan'ın borçlarının yüzde 21'ini silmeyi kabul etmişlerdi, şimdi silinecek borç miktarı yüzde 50'ye ulaşacak. Yunanistan'ın toplam borcunun 500 milyar dolar olduğu düşünülürse, 250 milyar dolarlık borç tutarı silinecek demektir bu. Silinecek borç zararlarının bir kısmı Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan karşılanacak.

Peki Yunanistan'ın borçlarının yarısı silinince ne olacak? Halen Yunanistan'ın devlet demir yolları yılda 100 milyon dolar gelir elde ediyor. Demiryolu işçilerinin maaşları ise yılda 400 milyon dolar tutuyor. Anlayacağınız borç silme yönteminin tutması mümkün değil. Yunanistan, kamu ekonomisinde akılcı kararlar almadığı sürece borçlanmaya devam etmek zorunda kalacak.

Yazının tamamını okumak için :

http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2011/10/17/yunanistan-kurtarilacak-yine-silahlanmaya-devam-mi-edecek

SABAH