16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

İthal et Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
İthal etin vergisi artırıldı
Resmi Gazete'de dün yayınlanan karara göre, kasaplık canlı hayvan ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 30'dan yüzde 40'a, et ithalatında ise yüzde 75'ten yüzde 100'e çıkarıldı. Bunun üzerine et fiyatlarında artış yaşanıp yaşanmayacağı tartışmaları başladı.

İthal ette verginin etkisi 2 liranın altında
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ithal ete yapılan vergi zammı ile ilgili olarak "Aldığımız tedbirler doğrultusunda kasaplık hayvanlardaki gümrük vergi oranını yüzde 30'dan yüzde 40'a, karkas ve kuzu eti ithalatındaki vergi oranını yüzde 75'ten yüzde 100'e çıkardık. Bu zamların ithal etteki maliyete etkisi 2 lira bile değil. Zaten buradaki amacımız da yerli üreticiyi korumak." dedi.

EBK: İthalatın cazibesi kalmadı
Et ve Balık Kurumu, ''2013 yılı içinde piyasada bulunan etlerin tamamı yerlidir. Alınan önlemlerle karkas fiyatları yerli et için kilogram başına 14,45 lira, ithal et içinse 16 lira olduğundan ithalatın cazibesi kalmamıştır'' açıklamasını yaptı.

Ette ithalata gerek yok
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üretici ve market fiyatlarında ramazan boyunca önemli bir artış yaşanmadığını söyledi.

İthal et baskısı
Son dönemlerde hayvan ithalatı yapılacağı dedikodularına karşı Tarım Bakanlığı'na yakın kaynaklar 'ithalatın gündemde olmadığını' söylüyor.

Yem sanayicisi ithal ete karşı çıkıyor
Geçen yıl kasım ayında ithal edilen besilik danaların kesiminin yaklaştığını kaydeden Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, et ithalatına karşı olduklarını söyledi.

Kırmızı ette ithalat baskısı nasıl çözülür?
Tarım ülkesi Türkiye, her geçen gün daha fazla dışa bağımlı hale geliyor. Bunun temel nedenlerinden birisi ithalata dayalı bir politikanın izlenmesi. 1980’li yıllarda dışa açılma politikaları ile başlayan “ithalatla üreticiyi terbiye etme” anlayışı bugün çok daha acımasızca uygulanıyor. Fiyatı artan her ürün ithalatla düşürülmeye çalışılıyor. Önce fiyatların yükselmesine ortam sağlanıyor. Sonra ithalatı haklı kılacak uygulamalara geçiliyor.

30 bin tonluk ithal ete gümrük vergisi kaldırıldı
Kırmızı ette yılda yüzde 30'a ulaşan fiyat artışının ardından Et ve Süt Kurumu'na yıl sonuna kadar 30 bin ton büyükbaş hayvan eti ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

'İthalat hayvancılığı geriletiyor'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, et ürünlerine ilişkin ''üreticiden markete fiyat katlanıyor.''

'İthal etin faturası 5 milyar dolar'
TZOB Başkanı Bayraktar, “2010’dan bu yana kasaplık, besilik, damızlık canlı hayvan ve et ithalatına 5 milyar dolar döviz harcandı. Hayvancılık memleketi olan ülkemizin ithalata mecbur kalması kabul edilemez” dedi.

'Karkas yerine canlı hayvan ithal edilecek'
Bakan Fakıbaba, 2018’de karkas et ithalatı yapılmayacağını, canlı hayvan ithalatıyla üreticinin destekleneceğini açıkladı. Sektör ise, “Piyasa dengelendi. Karkas ete gerek yok” dedi.