16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

30 bin tonluk ithal ete gümrük vergisi kaldırıldı

Son Güncelleme: 29 AĞUSTOS 2015 - TSİ 10:22

Kırmızı ette yılda yüzde 30'a ulaşan fiyat artışının ardından Et ve Süt Kurumu'na yıl sonuna kadar 30 bin ton büyükbaş hayvan eti ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan ve dün itibarıyla yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, büyükbaş hayvan eti için 30 bin ton ithalat kontenjanı açılırken, bu kontenjan Et ve Süt Kurumu'na tahsis edildi. Ağustos ayı ortasında et fiyatlarındaki artışının gıda enflasyonuna olumsuz etkisini azaltmak için Et ve Süt Kurumu'nun AB menşeli canlı büyükbaş hayvan ve karkas et ithalatında gümrük vergisi sıfırlanmıştı.

Et ve Süt Kurumu'na ayrılan toplam 19 bin 100 ton karkas eti ithalatı kontenjanının, 5 bin tonuna yüzde 30 gümrük vergisi, kalan 14 bin 100 tonuna ise yüzde 43 gümrük vergisi uygulanıyordu. Kırmızı ette yıllık fiyat artışının yüzde 30'u bulmasının ardından, Merkez Bankası temmuz ayına ilişkin açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda, kırmızı et fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin sürmesi nedeniyle gıda ve yemek hizmetleri fiyatlarının olumsuz etkilemeye devam ettiğine dikkat çekmişti.


Sabah