16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İthal et baskısı

Son Güncelleme: 2 MAYIS 2014 - TSİ 10:42

Son dönemlerde hayvan ithalatı yapılacağı dedikodularına karşı Tarım Bakanlığı'na yakın kaynaklar 'ithalatın gündemde olmadığını' söylüyor.

Ette son yılların spekülasyon konusu ithalat yeniden kullanılmaya başlandı. Ancak hem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yakın kaynaklar hem de sektörle ilgili kurumlar et veya canlı hayvan ithalatının gündemde olmadığını söylüyor. Aynı kaynaklar, ithalat söylentileriyle tüccarların, besicilerin ellerindeki hayvanları piyasaya sürmesini, böylelikle piyasada oluşan fazla malı daha ucuza almayı amaçladığını söyledi. Sektörü dengelemek amacıyla 2010-2012 arasında 3 milyar dolardan fazla canlı hayvan ve et ithalatı yapıldıktan sonra 2012’de gümrük vergileri yükseltilerek hayvan ithalatı yapılmasının önünü kesildi. Ancak artan girdi maliyetleri sonrası artan et fiyatlarından etkilendiklerini belirten işletmeler, ithalatın önünün açılmasını istiyor. İthalatın gündemde olmadığını söyleyen yetkililer, “Piyasada ithalat algısı oluşturarak küçük işletmeler ve bizim üzerimizde baskı kurmaya çalışıyorlar. Bu sayede hem fiyatları düşürüp hem de ithalatın önünü açmak istiyorlar” dedi.

İthalata gerek yok

2013’te canlı hayvan ve et fiyatlarındaki düşüşün ithalat isteklerini boşa çıkardığını söyleyen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da, “Hayvan ve et fiyatları düşerken, ithalat neyin nesi. İthal lobisi Türkiye’yi kırmızı ette dışa bağımlı yapmak istiyor” dedi. Bayraktar, türlere ve ırklara göre, et ve canlı hayvan fiyatlarının hemen hepsinde düşüş olduğunu bu ortamda ithalatı talep etmenin, ülke hayvancılığına darbe vuracağını ifade etti. Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de, ithalat yapılmasını talep eden tüccarların tek amaçlarının kârlarını daha da arttırmak olduğunu dile getirdi. Yurtdışından ucuz hayvan alarak daha yüksek fiyata ürün satmak isteyen tüccarlara boyun eğilmemesi gerektiğini belirten Yetkin, yerli üreticinin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Radikal