16 Cemaziyelevvel 1440 | 23 Ocak 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İthal ette verginin etkisi 2 liranın altında

Son Güncelleme: 1 KASIM 2012 - TSİ 12:12

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ithal ete yapılan vergi zammı ile ilgili olarak "Aldığımız tedbirler doğrultusunda kasaplık hayvanlardaki gümrük vergi oranını yüzde 30'dan yüzde 40'a, karkas ve kuzu eti ithalatındaki vergi oranını yüzde 75'ten yüzde 100'e çıkardık. Bu zamların ithal etteki maliyete etkisi 2 lira bile değil. Zaten buradaki amacımız da yerli üreticiyi korumak." dedi.
22 ilde tarımı destekleme kurumu açtıklarını bildiren Eker, "3 milyon Euro'luk yatırım bütçeli tarım hayvancılık ve kırsal kalkınma adı altında bir proje getiriyoruz. Bir buçuk milyon Euro hibe alabilecek bir ajans olacak. Bu şekilde tarım ve hayvancılık sektörünü canlandırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.
Toplantıda sanayicilerin 'Türkiye'deki ekmek üretimimiz neden bu kadar kötü. Unumuz mu iyi değil yoksa pişirme yöntemini mi bilmiyoruz?" sorularına muhatap olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, "Kaliteli ekmek üretmek için, ekmekteki tuz oranını yüzde 25 azaltırken kepek oranını yüzde 20 artırdık. Ekmek satılan yerlerde tam buğday ekmeği bulundurma koşulu getirdik. Bu sayede buğday ekmeği tüketimini teşvik etmeyi amaçladık." cevabını verdi.
Gıda ile ilgili denetimin toplumun her kesimini ilgilendirdiğini vurgulayan Mehdi Eker, vatandaşın herhangi bir usulsüzlük gördüğü durumda 174 nolu gıda ihbar hattını araması gerektiğini dile getirdi. Gıda ihbar hattın 7 gün 24 saat açık olduğunu belirten Bakan, hattın açıldığı günden bu yana yaklaşık 700 bin çağrı karşıladığını söyledi.