16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

geri dönüşüm Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Hurda gemilerden ekonomiye 1 milyar liralık katkı
Ekonomik ömrünü tamamlayan toplam 604 bin ton ağırlığındaki 121 gemi geçen yıl geri dönüştürülerek, ekonomiye yaklaşık 1 milyar lira katkı sağlandı.

Atık aküler enerji olarak geri döndü
Çevre duyarlılığının her geçen gün artarak devam etmesi enerji tasarrufuna gözle görülür katkılar sağlamaya başladı. Çevresel amaçlarla toplanıp geri dönüştürülen akümülatörler (akü) sayesinde 12 bin nüfuslu bir ilçenin bir yıllık elektrik tüketimine eşdeğer elektrik tasarrufu sağlandı.

Ayrıştırmayla 1 milyon ton kağıt kurtarılacak
Hammaddesinin tamamını atık kağıtlardan sağlayan yerli kağıt sanayi, çöpten yıllık 1 milyon ton daha fazla kağıdı kurtarmak için geri dönüşüm oranını yüzde 45-50'den yüzde 70'e çıkarmak istiyor.

Atık pillerin sadece yüzde 3'ü toplanabiliyor
Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği'nin (TAP) yürüttüğü çalışmalar ve kampanyalar, atık pillerin toplanması konusunda toplumda farkındalık yaratılmasına katkı sağlasa da, pillerin geri dönüşümü hala istenen seviyenin oldukça altında seyrediyor.

Maliye'den atıkların geri kazanılmasına teşvik
Bitkisel atık yağların geri kazanımı vergisel yönden teşvik edilecek. Yağlardan üretilen oto biodizel motorine karıştırılırsa ÖTV’nin % 2’si iade edilecek.

Pet şişelerle ekonomiye 124 milyon lira katkı
Türkiye genelinde 82 bin 688 ton pet şişe toplanmasıyla ekonomiye 124 milyon 32 bin lira katkı sağlandı.

E-atıklar alarm veriyor !
Her yıl tonlarca elektronik atık hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de çevreye onarımı mümkün olmayan kalıcı zararlar veriyor.

Geri dönüşüm için 54 eylemlik yol haritası
Geri dönüşüm konusunda yapılması gereken çalışmaların yol haritasını belirleyen Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

Çöpten 422 milyon lira geri döndü
Türkiye’de geçen yıl 152 bin ton ambalaj atığı geri dönüşüme kazandırılarak, ekonomiye 422 milyon liralık katkı sağlandı.

Eski nesil telefonlardan altın çıkarılıyor
Geri dönüşüm firmalarınca toplanan eski teknoloji cep telefonları, içindeki altın, paladyum, gümüş ve bakır gibi madenlerin ayrıştırılması için 4 ayrı ülkeye gönderiliyor.

Çöpte kaybolan servet!
Türkiye’de sadece yerleşim birimlerinde bir yılda geri dönüştürülmeyen atıkların ekonomik değerinin 1,5 milyar TL’nin üzerinde olduğu bildirildi.

Kamikatsu'da atıklar 45 kategoriye ayrılıyor
Kamikatsu, Japonya'nın güneyinde bir kasaba. Sokaklarında çöp kamyonu dolaşmıyor çünkü bu küçük kasaba, hayata geçirdiği 'Sıfır Atık Projesi' ile örnek.

Ambalaj geri dönüşümüyle katılım payı alınacak
Yapılan yeni düzenlemeyle depozitolu olmayan ambalajlı ürünler için üretici ve ithalatçılarından ‘geri kazanım katılım payı’ alınmaya başlanacak. Lastikten aküye, elektrikli eşyadan ilaca, içecekten yoğurt ve süte kısaca A’dan Z’ye birçok ürünün ambalajı değerli hale gelecek. Ambalajlar çöp olmaktan kurtulup doğrudan geri dönüşüm sistemine dahil olacak.

'Geri dönüşüm evde başlar'
Son yıllarda dünyanın doğal kaynak olarak kabul ettiği geri dönüşüm, çöpte bekleyen büyük potansiyel olarak tanımlanıyor.