16 Şevval 1445 | 25 Nisan 2024 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Geri dönüşüm evde başlar'

Son Güncelleme: 18 MART 2020 - TSİ 10:55

Son yıllarda dünyanın doğal kaynak olarak kabul ettiği geri dönüşüm, çöpte bekleyen büyük potansiyel olarak tanımlanıyor.

Sürdürülebilir dünya için en büyük desteği sunan geri dönüştürülebilir materyallerin; kâğıt, ahşap, cam, metal, plastik, yağ, lastik, akü, otomobil, elektrikli-elektronik eşyalar gibi günlük hayatımızda sık kullandığımız ürünler olduğunu belirten Öğretim Üyesi Dr. Filiz Karaosmanoğlu, Geri Dönüşüm Günü’yle ilgili açıklama yaptı.

‘Milli hammadde’

Karaosmanoğlu, “Dönüştürülebilirleri atık değil, hammadde gücü olarak görmek gerekir. Geri dönüştürülebilir atıklar yedinci doğal kaynak olarak çevrenin yanı sıra ekonominin de önemli bir parçası. Geri dönüştürülebilir atıkların kökeni neresi olursa olsun ülkemizde tüketildikten sonra ülkemize kalan yerli ve milli ham maddelerdir. Ulusal servetimizdir, en iyi şekilde değerlendirerek yeşil gücü ülkemiz ekonomisine katmamız gerekir” dedi.

'Tüketimi azaltın'

Karaosmanoğlu, “Geri dönüşüm evde başlar. Size en yakın geri dönüşüm kutusunu keşfedin. Ürün kullanımında israf ilkesine dikkat edin. İhtiyacınız yoksa almayın, tüketiminizi azaltın, az atık hedefiyle yaşayın. Geri dönüşümü günlük yaşamın keyifli bir parçasına dönüştürün. Bu güzel davranışlarınızın başkalarına örnek olması için sosyal medyadan paylaşın” dedi.

Milliyet