18 Zilhicce 1445 | 25 Haziran 2024 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Geri dönüşüm için 54 eylemlik yol haritası

Son Güncelleme: 1 OCAK 2015 - TSİ 10:51

Geri dönüşüm konusunda yapılması gereken çalışmaların yol haritasını belirleyen Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi

54 eylemden oluşan plana göre, alışveriş merkezi, metro ve yoğun olarak kullanılan benzer alanlarda çevre köşeleri oluşturularak geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlayıcı etkinlikler yapılacak. İbadethanelerde geri dönüşüm konusuna ilişkin bilgi verilecek ve konunun dini açıdan önemi aktarılacak. Yüksek Planlama Kurulu’nun (YPK), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde, ilgili kurum ve kuruluşların mutabakatıyla nihai şekli verilen, “Ulusal Geri Dönüşüm Strateji Belgesi ve Eylem Planı”nın (2014-2017) kabulüne ilişkin kararı Resmi gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Terk edilmiş araçlar

Geri dönüşüm konusunda gelecek dönemde yapılması gereken çalışmalar için bir yol haritası çizme amacını taşıyan eylem planı kapsamında, 2015 sonuna kadar, terk edilmiş veya yediemin depolarına bırakılmış, kullanım vasfını yitirmiş araçların belirlenecek bir yasal süreç sonunda ömrünü tamamlamış araç kapsamında değerlendirilmesi için yasal düzenleme yapılacak.

Milliyet