11 Zilka'de 1445 | 20 Mayıs 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

insan sağlığı  Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Ses kısıklığını hafife almayın
Ses kısıklığının hafife alınmaması gerektiğini belirten uzmanlar 3 haftadan uzun süren ses kısıklığının kitlesel patoloji, ses teli felci, ses telinde kapanma kusurunun yanı sıra kötü huylu kitle de olabileceğine dikkat çekiyor.

Uzun süre kulaklık kullananlar, dikkat!
Uzmanlar, uzun süreli kulaklık kullanımının kulakta işitme kaybına yol açabileceğini belirtti.

Hipertansiyon için günde 2 bardak süt önerisi
Uzmanlar hipertansiyon hastaları için süt içilmesini tavsiye ediyor.

Güneş çarpması ölümle sonuçlanabilir
Yaz aylarında güneş çarpması, böcek sokması ve gıda zehirlenmesinin sıklıkla yaşandığını belirten Dr. Barış Mutluer, bu rahatsızlıklar ve yapılması gereken ilkyardım müdahaleleri anlattı.

Yeni nesil ‘dijital’ bunama yapıyor
Güney Kore’de araştırmacılar sürekli teknoloji ile haşır neşir olan gençlerde, ‘kafa travması geçiren ya da ağır psikiyatrik travmalar atlatan kişilerde görülene benzer’ hafıza problemlerine rastladıklarını açıkladı.

Gıda zehirlenmelerine dikkat
Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, sıcak havalarda besinlerin bozulma riskinin arttığını, besin kaynaklı zehirlenmelerin sık görüldüğünü bildirdi.

Ticari sırlar açıklanabilecek
Ürünlerin piyasa denetimi sırasında elde edilen ticari sır niteliğindeki veya fikri ve sınai mülkiyet hakkına ilişkin bilgiler, insan sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği hallerde ifşa edilebilecek.

Yorgunluğunuz tiroit bezinden olabilir
Tiroit bezinde üretilerek salınan tiroit hormonlarının az olmasının yorgunluktan kilo almaya, kas ve kemiklerdeki ağrılardan depresyona kadar birçok hastalığa yol açtığı belirtilerek, bu hastalıkta erken tedavinin önemli olduğu bildirildi.

Sıcakta doğal içecek tüketin
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, sıcak havalarda kahve, çay, buzlu çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri, hazır meyve suları yerine su, süt, ayran, ev yapımı limonata gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.

Sıcaklar tansiyonu düşürüyor
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, sıcak havanın damarlar üzerinde gevşetici etki yaptığını belirterek, bunun damarların genişlemesine ve tansiyonun düşmesine neden olduğunu bildirdi.

Yüzerken kulak sağlığınıza dikkat edin
Yaz aylarında ortaya çıkan sağlık sorunlarının başında, yüzerken kulağa su kaçması sonucu oluşan dış kulak yolu sorunları geliyor. Kulakta ağrı, şişme ve tıkanıklık, dış kulak yolu iltihaplarının en önemli belirtileri olarak sıralanıyor.

Stresin çözümü tempolu koşmak
ABD’de Princeton Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre tempolu olarak yürümek veya koşmak beyin hücrelerini sakinleştiriyor.

Erkeklerin yüzde 30'u kahvehane bağımlısı
İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Esgin, araştırmayı. 'geçmişten günümüze sosyalleşme mekanları' şeklinde tanımlanan bu işyerlerinin, insan hayatı içindeki yerlerini ortaya koymak amacıyla gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ramazan "strese uyumu" öğretiyor
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, Ramazan'da biyolojik saatleri değişen ve gün boyu aç kalan insanın, saygı ve hürmetin hakim olduğu ayda adeta "strese uyumu" öğrendiğini bildirdi.

Klimadaki bakteri tehlikesine dikkat!
Yaz aylarında serinlemek için kullanılan klimalar, lejyoner hastalığına yol açan bakterinin ortama girmesini sağlayarak kas, karın ve baş ağrısı, ateş, kuru öksürük, ishal, kusma, bulantı ve hatta komaya yol açabiliyor.