23 Şaban 1445 | 4 Mart 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sıcakta doğal içecek tüketin

Son Güncelleme: 28 HAZİRAN 2013 - TSİ 14:08

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Doç. Dr. Mustafa Tözün, sıcak havalarda kahve, çay, buzlu çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri, hazır meyve suları yerine su, süt, ayran, ev yapımı limonata gibi içeceklerin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi.
Tözün, yaptığı yazılı açıklamada, aşırı sıcakların vücutta sıvı ve mineral kaybına neden olduğunu, bebekler, çocuklar, gebeler ile yaşlıların sıvı ve mineral kaybı açısından dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtti.
Sıcak havalarda sağlığın korunması için yeterli miktarda su içilmesi, 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması, yiyecek, içecek ile kıyafet seçimine dikkat edilmesinin önemine işaret eden Doç. Dr. Tözün, şunları kaydetti: “Eğer kronik hastalık mevcutsa ilaç kullanımı düzenli olmalı, hekim kontrolleri aksatılmamalıdır. Günde 2-2,5 litre su içilmelidir. Vitamin, mineral, su içeriği nedeniyle sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Böylece hem vücut direnci güçlendirilmiş hem de vücut için gerekli besin öğeleri sağlanmış olur. Meyveler meyve şekeri de içerdiğinden aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Üç ana öğün kesinlikle atlanmamalıdır. Kızartma, kavurma, kaymak, krema gibi yağlı yiyeceklerin, katı yağların, salam, sosis, sucuk gibi işlenmiş besinlerin ve yağlı etlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Pişirme yöntemlerinde daha çok haşlama, buğulama, fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.”
Milli Gazete