27 Zilka'de 1443 | 26 Haziran 2022 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ermeni tasarısı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
Fransa Cezayir için özür bile dilemiyor
Parlamentosunda bugün sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenlerin para ve hapis cezası almasını öngören yasaya oylayacak olan Fransa'nın, Cezayir'de işlediği soykırım ve gerçekleştirdiği katliamın izleri bugün hâlâ sürüyor.

Teklif geçerse Büyükelçi dönecek!
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcoğlu, Fransa'da parlamentosundaki Ermeni teklifi konusunda bu ülkedeki Türklerin her zamankinden daha fazla duyarlı olduğunu söyledi.

TBMM heyeti Türkiye’ye döndü
Yasa teklifinin, Fransa meclisinde engellenmesi için Paris'te sürdürdüğü temaslarını tamamlayan TBMM heyeti, THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul'a geldi. TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, "Geldiğimiz noktada Sarkozy'nin önemli bir rolü var" dedi.

Büyükelçi kritik gün öncesi Paris’e dönüyor
Fransa’da Ermeni soykırımını inkar etmeyi suç sayan yasanın Fransız Ulusal Meclisi’nden geçmesinin ardından ‘istişare amaçlı’ olarak Ankara’ya çağırılan Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu geri dönüyor. Burcuoğlu, 10 Ocak’ta Senato Başkanlık Divanı toplantısı öncesinde Paris’te yasanın geçmemesi için yeni temaslarda bulunacak.

Ermeni tasarısı ABD Senatosu'nda...
ABD Senatosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir tasarı sunuldu. Ermeni lobisinin güçlü destekçilerinden Demokrat Parti New Jersey Senatörü Robert Menendez ve Cumhuriyetçi Parti Illinois Senatörü Mark Kirk tarafından sunulan 399 sayılı tasarıda, ABD yönetimine 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanıması çağrısında bulunuluyor.

ABD Senatosu'nda Ermeni tasarısı sunuldu
ABD Senatosu'nda 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu

Sözde Ermeni tasarısı kabul edildi!
ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde, 1915 olaylarıyla ilgili sözde Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı 5’e karşı 12 oyla kabul edildi.