14 Cemaziyelevvel 1445 | 28 Kasım 2023 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

TBMM heyeti Türkiye’ye döndü

Son Güncelleme: 22 ARALIK 2011 - TSİ 09:48

 

 

Yasa teklifinin, Fransa meclisinde engellenmesi için Paris'te sürdürdüğü temaslarını tamamlayan TBMM heyeti, THY'nin tarifeli uçağıyla İstanbul'a geldi. 

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır, "Geldiğimiz noktada Sarkozy'nin önemli bir rolü var" dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, Fransa meclisindeki 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan yasa teklifine ilişkin olarak şunları kaydetti:

"Sanıyorum yarınki oylamada bu tasarı Fransa Meclisinden geçecek, öyle gözüküyor. Çünkü Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin arkasında olduğu bir tasarı, mecliste çoğunluğu olan bir parti tarafından sevk edilmiş. Ancak meclisten geçtikten sonra senato aşaması var. Sanıyorum o aradaki dönemde oradaki yaptığımız temaslar ve verdiğimiz mesajlardan etkilenen bir siyaset izlenecek. Tabii, neyin ne olacağını şimdiden kestirmek mümkün değil.

Bütün bu geldiğimiz noktada Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin önemli bir rolü var. Gerçekten Türkiye-Fransa ilişkilerine, Fransa cumhurbaşkanları arasında bu kadar olumsuz yaklaşan şu ana kadar hiçbir cumhurbaşkanı olmadı. Cumhurbaşkanımızın telefonlarına çıkmaması da aslında daha önce sergilediği olumsuz yaklaşımın bir devamı niteliğinde. Bu noktadan sonra telefonlarımıza çıkmayacak kadar bir psikolojik durum içindeyse görüşmenin de bir faydası olmadığını düşünüyorum.''

 

Oylamada sağduyu öne çıksın 

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yasa teklifinin Fransa Meclisinde kabul edilmesinin Türkiye-Fransa ilişkilerinde telafisi mümkün olmayan, tamir edilemeyecek ölçülerde büyük bir hasara yol açacağını belirterek, ''Umarım yarınki oylamada sağduyu öne çıkar'' dedi.

NATO Parlamenterler Asamblesi Türk Grubu Başkanı Ali Rıza Alaboyun, konunun tarihçilerin, hukukçuların, entelektüellerin, ulusal mahkemelerin konusu olduğunu belirterek, ''Fransa'daki seçim sürecinden dolayı gündeme taşındığı aşikar olan bu haksız ve yanlı tutumu yadırgamamak mümkün değildir'' dedi.