16 Muharrem 1446 | 22 Temmuz 2024 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Fransa Cezayir için özür bile dilemiyor

Son Güncelleme: 22 ARALIK 2011 - TSİ 09:33

Parlamentosunda bugün sözde Ermeni Soykırımı'nı inkar edenlerin para ve hapis cezası almasını öngören yasaya oylayacak olan Fransa'nın, Cezayir'de işlediği soykırım ve gerçekleştirdiği katliamın izleri bugün hâlâ sürüyor. 
Cezayirli düşünürlere göre sömürge yönetimi boyunca nüfusu 9 milyondan 1,5 milyona düşen Cezayir'de sayısız katliama imza atan Fransa'nın, toprak altına döşenen mayınlar, elektrikli teller ve özellikle de burada yaptığı nükleer denemeler bugün hala kayıplara sebep oluyor. Cezayirli ünlü gazetecilerden Cezayir Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Abdunnur Buhemhem de Cezayir halkının, sömürge yıllarından kalan çile ve ıstıraplarının bugün hâlâ devam ettiğini belirtiyor.
Fransa'nın Cezayir'de işlediği katliamlara ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Buhemhem, Fransa'nın 1960'lı yıllarda nükleer silah elde etmesinin ardından Cezayir topraklarında gerçekleştirdiği nükleer denemeler sonucunda meydana gelen ölüm, hastalık ve fiziksel dezenformasyonlara maruz kalan Cezayirlilerin sayısının 100 bini geçtiğini hatırlatıyor.
Fransız askerlerinin Cezayirli direnişçilere dış yardımı ve silah tedarikini engellemek amacıyla, ülkenin batısından başlayıp Tunus sınırına kadar olan bin 500 kilometre boyunca elektrik kabloları döşediğini belirten ünlü gazetesi, ayrıca sınıra yakın birçok bölgede mayınlar gömüldüğünü aktarıyor. Abdunnur Buhemhem, "Fransa, bu bölgeleri mayınlardan temizlemediği, daha da önemlisi, mayınların yerlerini gösteren haritaları Cezayirli yetkililere vermeyi reddettiği için bugün hâlâ birçok vatan evladı bunlara kurban gitmektedir" diye konuşuyor.
Fransız sömürgesinin kültürel boyutuna da değinen Abdunnur Buhemhem, "Fransızlar, ülkemizin Osmanlı dönemi ve öncesine ait bütün belge ve arşivleri alıp ülkelerine götürdükleri gibi Cezayir'de Arapça okuma ve yazmayı yasaklamışlardı. Öyle ki sömürge yıllarında Arapça okuma-yazma oranı yüzde 90'lara kadar gerilemişti." diye vurguluyor.
Fransa Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin 2006 yılında Cezayir'i ziyareti esnasında sarf ettiği "Cezayir'deki Fransız sömürge sistemi bir hata olduğu gibi Cumhuriyetimizin üzerine kurulduğu üç prensibe de aykırıydı; hürriyet, adalet ve kardeşlik." sözlerini anımsatan Cezayirli gazeteci, buna rağmen Fransa'nın, 1830'den 1962'ye kadar süren sömürge yılları arasında işledikleri "soykırımı" hâlâ resmî olarak kabullenmediği, bunun için özür dilemediği ve olaylarda zarar gören ailelere tazminat ödemeği reddettiğini hatırlatıyor. Abdunnur Buhemhem, halk ve hükümet olarak, Cezayir'in Fransa'dan bunu istemesinin en doğal hakkı ve Fransa'nın da bu talepleri karşılamasının bir insanlık, uygarlık, demokrasi ve insanlık borcu olduğunun altını çiziyor.
Fransa'da bugün oylanacak olan Ermeni tasarısını da değerlendiren Cezayirli gazeteci, Fransa'nın ilkesel ve insanî kaygılar nedeniyle konuya yaklaşmadığını, politik ve pragmatik davrandığını düşünüyor.