6 Rebi'ül-evvel 1442 | 23 Ekim 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Diyanet İşleri Başkanlığı Etiketli Haberler

Ana Sayfa Haber Etiketler
'Kutlu Doğum'un bu yılki ana teması 'kardeşlik hukuku'
Diyanet İşleri Başkanlığı, 14 Nisan'da başlayacak Kutlu Doğum Haftası'nın bu yılki etkinliklerinin temasını 'Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku' olarak belirledi.

Diyanet, TSE ile camilerin fonksiyonellik standartlarını belirleyecek
Diyanet İşleri Başkanlığı, camiler için TSE ile birlikte fonksiyonellik standartları belirleyecek ve camilerin fonksiyonelliğini ölçecek. Hedefler kapsamında belirlenen diğer bazı stratejiler ise şöyle: -Din görevlilerini cami dışı din hizmetlerine teşvik etmek, bu konuda eğitim faaliyetleri düzenlemek. -Kur'an kurslarını sınıflandırmak. -Yaz Kur'an Kurslarına yönelik eğitim materyalleri hazırlamak.

'Din görevlileri sosyal bilimlerle ilgili de okuma yapmalı'
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, din görevlilerinden İslami ilimler yanında sosyal bilimlerle ilgili kitaplar da okumalarını istedi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, telekonferans aracılığıyla Adana'daki din görevlilerine seslendi.

Mevlit Kandili'nde camiler doldu taştı
Müslümanlar dün gece Peygamberimizin alemi şereflendirmek için dünyaya gelişini kutlamak için camilere akın etti. Camileri dolduran müminler, ümmet için dua etti. Peygamberimiz H.Z. Muhammed’in (S.A.V.) dünyaya geldiği Mevlit Kandili’ni idrak eden Müslümanlar camilere akın etti.

Diyanet'ten trafik kuralları yorumu
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, trafik kurallarına uymanın dini açıdan da sorumluluk olduğunu ortaya koymak için konuyu gündemine alacak. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Raşit Küçük, yaptığı açıklamada, konulmuş kurallara uyulmasının, bireysel sorumluluk duygusu içinde ele alınması gerektiğini söyledi.

Diyanet 1000 mele atadı
Diyanet İşleri Başkanlığı, doğu ve güneydoğu illerine yönelik başlattığı 'mele' projesi kapsamında ilk atamaları yaptı. Diyanet bu bölgelerde çalışmak üzere bin 'mele'nin atamasını gerçekleştirdi.

Yaz Kur'an kurslarına yoğun ilgi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenen yaz Kur'an kursları, 18 Haziranda ders başı yaptı.

İlk sahur Perşembe gecesi
Diyanet İşleri Başkanlığı ilk sahura 19 Temmuz Perşembe gecesi kalkılacağını bildirdi. Diyanetten yapılan yazılı açıklamada, 11 ayın sultanı Ramazan'ın, 19 Temmuz Perşembe gecesi ilk sahurla başlayacağı hatırlatıldı.

Diyanet'ten sandalyede namaz uyarısı
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, hasta ve engelli kimselerin bile, zorunlu olmadıkça namazlarını sandalyede değil, yere oturarak kılmalarının uygun olduğunu açıkladı.

İftarı sıcakta sabırla beklemek, çok daha faziletli
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin, uzun ve sıcak yaz günlerinde iftarı sabırla beklemenin faziletine dikkati çekerek, ''Allah'a kulluğun, itaatkarlığın, teslimiyetin de en bariz göstergesidir'' dedi.

Diyanet İşleri ‘helal gıda’ ürünlerine damga basacak
Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) “helal” ürünler için verdiği onay, Arap pazarları için tatmin edici bulunmayınca, bu ürünlerin üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da damga basmasına karar verildi.

8 Türk hacı adayı hayatını kaybetti
Diyanet İşleri Başkanlığı ve seyahat acenteleri aracılığıyla kutsal topraklara giden 8 Türk vatandaşı çeşitli nedenlerle hayatını kaybetti.

Mekke ve Medine hastaneleri hacıların hizmetinde
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kutsal topraklarda 7 gün 24 saat ücretsiz olarak sunduğu sağlık hizmetleri hacı adaylarına sağlık hizmeti veriyor

Arafat'ta kirliliğe çöp poşetli önlem
Diyanet İşleri Başkanlığı, Arafat vakfesi sonrasında meydana gelen çevre kirliliğinin önünü geçmek için temizlik atağı başlattı. 24 Ekim Çarşamba günü Arafat'ta vakfeye duracak Türk hacı adaylarına dağıtılan çöp poşetleri sayesinde çevre kirliliğinin önlenmesi hedefleniyor.

Türkiye ile Kırgızistan arasında işbirliği
Türkiye ile Kırgızistan, din dersleri, Kırgız imamların eğitimi ve dini kurumların yeniden yapılandırılması konularında işbirliğine gidecek.